Öğretmen Diyarı

Zorunlu hizmette, sağlık raporu ve askerlik sınırlaması

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Genel Yönetmeliğinde yapılan düzenlemeye göre, artık sadece sağlık raporlarının 6 ayı zorunlu hizmetten sayılacak.

 

SAĞLIK RAPORLARININ, SADECE 6 AYI ZORUNLU HİZMETTEN SAYILACAK

 

Zorunlu Yer Değiştirme Suretiyle Atamaya tabi personelin nakilleri, Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Genel Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Bu yönetmelik sonrasında, kurumlar zorunlu yer değiştirmeye tabi tuttukları personel için kurumsal düzeyde yönetmelik çıkarmıştır. (Zorunlu yer değişikliğine bağlı nakiller, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Vergi Denetim Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarda uygulanmaktadır.)

 

Yönetmeliğin önceki düzenlemesinde, yıllık, mazeret ve sağlık izinlerinin tamamının bölge hizmetinden sayılacağı belirtilmiştir.

 

Ancak, 16 Ağustos 2014 tarihli Resmi Gazetede yürürlüğe giren düzenlemeye göre, artık tüm sağlık hizmetleri değil, sağlık hizmetlerinin 6 ayı geçmeyen bölümü bölge hizmetinden sayılacaktır.

 

Yine daha önce TODAİE’de KYUP eğitiminde geçen süreler bölge hizmetinden sayılırken bu hak kaldırılmıştır.

 

ASKERLİK DE, BÖLGE HİZMETİNDEN SAYILMAYACAK

 

Yönetmeliğin önceki düzenlemesinde, 657 sayılı Kanunu’nun 108 inci maddesinin 1-4 üncü fıkraları uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen sürelerin bölge hizmetinden sayılmayacağı hüküm altına alınmıştı. Askerlik bu 1-4. fıkralar arasında olmadığı için bölge hizmetinden sayılıyordu.

 

Ancak, yeni düzenlemede, 657 sayılı Kanun veya diğer kanunlar uyarınca verilen TÜM aylıksız izinlerin, bölge hizmetinden sayılmayacağı hüküm altına alınmıştır. Burada ayrıca bir istisnai düzenlemeye yer verilmediğinden artık, 16 Ağustos’tan itibaren askerlik süreleri de bölge hizmetinden sayılmayacaktır.

 

Buna ilave olarak, Yetiştirilmek amacıyla yurtdışına gönderilen memurların yurtdışında geçirdiği süreler de, bölge hizmetinden sayılmayacaktır.

 

Kaynak:  “www.memurlar.net”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim