Öğretmen Diyarı

Zorunlu Hizmet Yükümlüsü Öğretmenler İl İçi Başvurusu Yapabilecek.

MEB tarafından İl içi ve il dışı yer değiştirme başvuru duyuruları geçtiğimiz hafta yayınlanmıştı. İl dışı atamaları duyurusunda zorunlu hizmet yükümlüsü olan öğretmenlerin il dışında bulunan zorunlu hizmet okullarına başvuru yapabileceği belirtilmişti. il içi atama duyurusunda ise bu duruma açıklık getirilmemişti bu durumda ki öğretmenleri tarafından il içinde başvuru yapıp yapamayacakları konusunda sitemize gelen sorular üzerine Eğitimci Yazar Ahmet YILMAZ'ın bu konuda ki değerlendirmesini sizler ile paylaşıyoruz.


Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliğinin 43’üncü maddesinin ikinci fıkrasında “Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden mazerete bağlı zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenenler ile adaylıkları kaldırılanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Bunlardan hizmet puanlarının yetersizliği veya alanlarında ihtiyaç bulunmaması gibi nedenlerden dolayı tercihlerine ataması yapılamayanlar bulundukları yerde görevlerine devam eder.” hükmü yer almaktadır.

İller Arası Atama Duyurusunun 7’nci maddesinde; “Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarında görev yapan zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden sağlık ve eş durumu mazeretleri nedeniyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlar ile başvuruların son günü itibarıyla adaylıkları kaldırılmış olanlar, istemeleri halinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Bu kapsamdaki öğretmenlerde bulundukları ilde 3 yıllık çalışma süresi aranmayacak; tercihlerinden herhangi birine atanamayanlar ise bulundukları yerlerde görevlerine devam edecektir.” açıklamasına yer verilmiş. Bilindiği üzere 2015 İl içi yer değiştirme başvuruları 20 Mayıs 2015 tarihinde başlayacak İl İçi Atama duyurusunda iller arası atama duyurusunun 7.inci maddesi gibi bir açıklamaya yer verilmemiş fakat Öğretmen Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliğinin 43’üncü maddesinin ikinci fıkrasından ki açıklama doğrultusunda il içi yer değiştirmelerde de, başvuruların son günü itibarıyla adaylıkları kaldırılmış olanların, istemeleri halinde aynı il içinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme başvurusunda bulunabilmeleri için hukuki bir engel bulunmağı görüldüğünden bu durumda ki öğretmenlerin il içinde başvuru yapmaları mümkün olabilecektir.

Kaynak:Ahmet YILMAZ - www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim