Öğretmen Diyarı

Zorunlu din dersine destek

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin Kahramanmaraş İl Kongresi’ne katıldı. Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen kongrede konuşan Destici, Milli Eğitim Şurası’nda ilkokulda da din dersinin zorunlu hale getirilmesi kararını desteklediklerini, ancak adının değiştirilmesi ve Türkiye’yi yönetenlerin de bu dersi yeniden almaları gerektiğini savundu.

Destici, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin adının 'Temel İslam Bilgileri ve Ahlak' olarak değiştirilmesi önerisinde bulunarak şunları söyledi:

"Milli Eğitim Şurası’nda çeşitli kararlar alındı. İlköğretim bir, iki ve üçüncü sınıflarda değerli arkadaşlar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin okutulması gibi. Biz genel olarak bunu desteklemekle, bunun içeriğinin ve isminin değiştirilmesini teklif ediyoruz. Çünkü Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde; okutanlar, okuyanlar bilir ki bütün dinler anlatılır. Yani orada İslamiyet de anlatılır, Hıristiyanlık da, Musevilik de anlatılır. Benim ilkokuldaki birinci, ikinci ve üçüncü sınıftaki çocuğumun Çinkonizm öğrenmesine gerek yok. Onu lisede öğrensin. O dersin adının 'Temel İslam Bilgileri ve Ahlak' olması lazım. Hatta önce Türkiye’yi yönetenlerin de bu dersi alması lazım. Yani temel İslam bilgilerini, İslam’ın temel şartları nedir, büyük günahlar nedir, dolayısıyla haram ve helal nedir herkesin sıfırdan kendisini resetleyip öğrenmesi lazım. Çünkü bu konuda büyük bir yozlaşma var, gayriciddilik var, aşındırma var, her şeyi mubahlaştırma var. Herkesin bunu öğrenmesinde fayda var diye düşünüyorum."

 

Cumhuriyet

Anahtar Kelimeler:
zorunlu din dersine destek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim