Öğretmen Diyarı

Zil çalmayan okul
Okul müdürü Recep Yeşilyurt, yaptığı açıklamada, 2000 yılından bu yana görev yaptığı okullarda ders zili çaldırmadığını söyledi.

Cumhuriyet İlkokulu'na 2010 yılında göreve başladığını belirten Yeşilyurt, bir yıllık uyum sürecinin ardından öğretmen ve velileri ikna ederek burada da ders zilini kaldırdıklarına dikkati çekti.

Teknolojinin geliştiğine, zamanın ilerlediğine işaret eden Yeşilyurt, çocukların düşünce yapısının da buna bağlı olarak değiştiğini, dolayısıyla hala eski mantıkla hayata devam etmeye çalışılamayacağını anlattı.

Bu düşüncelerle 6 yıldır okulda ders zili çalınmadığını vurgulayan Yeşilyurt, şunları dile getirdi:

"Öğrencilerde otokontrolün gelişmesine, aklını kullanmaya yardımcı olacağına inanarak zil uygulamasını kaldırdık. Artık çocuklarımız ders zili çalmadan teneffüslerine kendileri çıkıyor, ders zamanı geldiğinde tekrar içeri giriyor. Bu sayede öğrencilerimize zaman kavramını yönetmeyi, zihnini kullanmayı, düşünmeyi, yorumlamayı öğretmeye çalışıyoruz. Emirlere uyan değil, emirleri anlayan çocuklar yetişsin istiyorum. 'Müdür dedi yaptım.' değil, 'Müdür niye bunu dedi?' diyen öğrenciler yetiştirmek amacındayız."

Öğrenciler de uygulamadan memnun olduklarını söyledi.

AA
Anahtar Kelimeler:
zil çalmayan okul

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol