Öğretmen Diyarı

Zambak Yayınları: Dağıtılan ders kitaplarının hepsi yönetmeliğe uygun

Zambak Yayınları Ürün Müdürü Mehmet Karagöllü, habere kaynak gösterilen sendikanın ve genel başkanının basını bilerek ve kasıtlı olarak Zambak Yayınları hakkında kamuoyunu yanlış yönlendirdiği söyledi.

Karagöllü, yaptığı yazılı açıklamada öğrencilere dağıtılan ders kitaplarının hepsinin yönetmeliğe uygun olarak İstiklal Marşı, Atatürk resmi ve Andımız kullanılarak dağıtıldığını söyledi. Öğretmen Kılavuzu’nda ise böyle bir şart aranmadığı için Talim Terbiye Kurulu’nun onayladığı şekliyle basıldığını aktardı. Karagüllü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Konuyla ilgili yönetmelikte Madde 8-ç bendi 4 numaralı kısımda, 'ilköğretimin 1, 2 ve 3. sınıflarına ait kitaplarda, yaprağın ön yüzünde Türk Bayrağı ile birlikte İstiklal Marşı’nın ilk 2 kıtası, yaprağın arka yüzünde Öğrenci Andı, üçüncü yaprağın ön yüzünde Atatürk resmi ve resmin alt kısmında Mustafa Kemal Atatürk yazısı bulunur.' ibaresi Ders Kitabı ve Çalışma Kitabı’nı kapsamaktadır. Ayrıca öğretmen kitaplarında da kullanılması yönetmelik tarafından istenmemektedir. Zambak Yayınları tarafından hazırlanan İlköğretim 1. sınıflara yönelik Türkçe-1 Ders ve Çalışma Kitabı, Okuma Yazma Öğreniyorum Kitabı ve Öğretmen Kılavuz Kitabı yönetmelikte talep edilen bilgiler ışığında hazırlanmıştır. Yani öğrencilere dağıtılan ders kitaplarının hepsi yönetmeliğe uygun olarak İstiklal Marşı, Atatürk resmi ve Andımız kullanılarak dağıtılmıştır. Öğretmen Kılavuzu’nda ise böyle bir şart aranmadığı için Talim Terbiye Kurulu’nun onayladığı şekliyle basılmış ve dağıtılmıştır. Sektöre birçok ilkler getiren ve sektörünün öncüsü olan yayınevimizin, Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği’ni dikkate almadan yayınları üretmesi mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz olarak dağıttığı kitapların hepsi yayınevleri tarafından hazırlanıp Talim Terbiye Kurulu’na teslim edilir, Kurul’un titiz incelemeleri sonucunda onaylanır. Onaylanan asıl nüshalara uygun olarak birebir çoğaltılır ve dağıtılır. Zambak Yayınları’nın hazırlamış olduğu 1. sınıf Türkçe Kitabı da bu süreçlere uygun olarak birebir hazırlanıp dağıtılmıştır. Bir önceki yıl basılıp dağıtılan ve yayınevimize ait olmayan Türkçe Kitabı'nın Öğretmen Kılavuz Kitabı da ilgili sayfalar olmadan basılıp dağıtılmıştır. Ayrıca Talim Terbiye Kurulu’nun onayladığı farklı yayınevlerine ait birçok öğretmen kılavuz kitabında da yönetmelikte ayrıca istenmediği için, ilgili bölümlerin olmadığı gözlemlenmektedir. Geçtiğimiz yıllardaki uygulamalar ve farklı yayınevlerinin aynı şekilde onaylanan kitapları ortadayken sadece Zambak Yayınları’nın seçilip haber yapılması manidardır. Bu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın elektronik ortamda hizmete sunulan öğretmen kılavuz kitapları incelenebilir. Zambak Yayınları’nın Talim Terbiye Kurulu onaylı olan kitaplarının hepsinde Atatürk resmi, İstiklal Marşı ve Andımız şekil şartlarına uygun olarak hepsinde mevcut olması da bu konuda bir kastın olmadığını göstermektedir."

haber monitör

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol