Öğretmen Diyarı

Yusuf Tekin: Zorunlu din dersi kalkmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, öğrenciler, veliler ve öğretmenler arasında geniş çaplı tepki ve tartışmalara yol açan tüm konularda soruları yanıtladı. TEOG’da gereken dersi aldıklarını belirten Tekin, başörtüsü serbestisinden dövme yasağına, öğretmenlere rotasyondan zorunlu din dersine tüm merak edilenleri anlattı...

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yıllarda yaptığı köklü değişiklikler ve eleştirilerle ilgili, Müsteşar Yusuf Tekin, sorularımızı yanıtladı. Tekin, başörtüsünü serbest bırakmanın özgürlük ve insan hakları olduğunu belirtirken, ‘dövme ve piercing’i hijyen nedeniyle yasakladıklarını söyledi. Müsteşar Tekin, “Gereksiz tartışmalarla zaman kaybediyoruz. Bunlarla uğraşmadan iş yapabileceğimiz mekanizmalar oluşturuyoruz. Bütün eleştirileri dinliyoruz, ama eleştirilerin de yapıcı olması gerekiyor” dedi. Müsteşar Tekin’in dört ana başlık altındaki tartışmalarla ilgili söyledikleri şöyle:

BAŞÖRTÜSÜ İLE KIZLARIN OKULLAŞMASINI SAĞLIYORUZ

Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, başörtüsünü küçük yaşa indirmenin cinselliği küçük yaşta çocuğa öğretmek olduğunu, yanlış bir çocuk büyütme tarzı benimsendiğini söylüyor. Ne diyorsunuz bu eleştirilere?

Yaklaşım farklılığımız var. O cinsellikle bağlantılandırarak, cinsellikle alakalı mevzuların gündemde tutulmasının yanlış olduğunu düşünmüş. Ama biz demokrasi, insan hakları özgürlükleri açısından yaklaşıyoruz. Ve çocuk dini inanç adına başını örtmek istiyorsa, buna yasak getirmememiz gerektiğini düşünüyoruz. Özgürlüklerin önündeki bir yasağı kaldırmayı hedefledik. Çocuklara cinsellik, cinsellikle alakalı şeylerin öğretilmesini küçük yaşlara indirmek gibi bir kaygımız yok. Ancak çocuk o yaşta dini gerekçelerle örtünmek isteyebilir.

ÖRTÜNME YASAĞINI KALDIRDIK

10 yaşındaki çocuklar da mı?

Türkiye’deki ergenlik yaşının ortalama 14-15 olduğunu düşünürseniz artı veya eksi 2 yaş bölgesel olarak koyarsanız, ortaokul ve lisedeki çocukların bu anlamda dini vecibelerini yerine getirmelerini, örtünmelerinin önlerindeki yasağı kaldırmış olduk. Burada ne kimseyi zorlamak, teşvik etmek gibi bir gayemiz var ne de cinsellikle alakalı tartışmaları gündeme taşımak. Biz sadece bunu yapmak istedik. Burada başka bir hedef daha var aslında. Çocuğunun başını açmasını istemediği için kız çocuklarını okula göndermeyen ciddi bir kitle var.

‘ÖZGÜRLÜK ADINA ÇOK ŞEY YAPTIK’

Elinizde bir sayı ve oran var mı?

Oranı bilemiyoruz. Okullaşma oranında dışarıda kalan kız çocuklarının ne kadarının bu nedenle okuyamadığını söylemek biraz zor. Ama il ziyaretlerinde, görüşmelerimizde çocuğunu sırf bu sebeple okula gönderemediğini söyleyen veliler var. Hatta bu nedenle zorunlu eğitimi de eleştiriyorlar. Niye böyle bir şey yaptığımızı soruyorlar. Hem demokrasi ve insan hakları açısından özgürlüklerin önündeki engeli kaldırmış olduk, hem de Türkiye’deki kız çocuklarının okullaşmasıyla ilgili sorunlardan bir tanesini gidermiş olduk biz. Biz öyle yaklaşıyoruz. 2002 yılından itibaren demokratikleşme ve özgürlükler, özgürlüklerin alanının geliştirilmesi kapsamında çok sayıda şey yaptık eğitimde. Kürtçe ve yaşayan dillerle eğitim verecek kursların açılmasına izin verdik, Andımız’ı kaldırdık. Serbest kıyafet uygulaması okullarda yine bu mantıkla getirdiğimiz bir şey. Kamu görevlilerine başörtüsü yasağının kalkması, Din kültürü ve ahlak bilgisi Kitaplarına Alevilik-Bektaşiliğin girmesi de aynı şey. Bütün bunlar milli eğitimdeki demokratikleşme ve özgürlük alanını genişletme politikasının doğal bir sonucu. Böyle yapıp, politik bir mesaj verelim kaygısı yok. Eleştirilerin pek sağlıklı olduğuna inanmıyorum. Bu alanla ilgili yasağı kaldırdık. Ne kimseyi zorluyoruz, ne kimseyi teşvik ediyoruz. Yasağı kaldırmaktan dolayı kimsenin rahatsız olmaması gerekir.

10 -12 YAŞ NORMAL

10 yaşın küçük olmadığını mı düşünüyorsunuz?

10 yaş küçük düşünülebilir ama, Türkiye de bu anlamda yaş ortalaması öyle. Ergenlik 12 yaş civarında başlıyor, dolayısıyla 12 yaştan itibaren örtünmek istiyor. Ortaokuldan itibaren ayıramıyorsunuz. Belki biraz erken olabilir ama 10-12 yaş aralığı artık bunun normal yaşı olarak kabul ediliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim