Öğretmen Diyarı

Yurtta kalacak öğrenciler dikkat!

Yurt araştıran öğrenciler dikkatli olmanızda yarar var! Bazı özel yurtlar hem sözleşmede belirtilen özellikleri taşımıyor hem de fahiş depozito bedeli talep ediyor. Sözleşmenin bir örneğini almayan öğrenciler hem hak iddia edemiyor hem de dönem içerisinde değişen koşullarla mağdur oluyor. 
 

Yurtlara kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler fahiş depozito bedelleriyle karşılaşıyor. Sahip oldukları fiziki ve donanımına göre depozito ücreti belirleyen özel yurtların, sözleşmede yer alan özellikleri yansıtmamasına rağmen fahiş depozito bedeli aldığı iddia edildi. 


Yönetmelik gereği ödenecek depozito bedelinin bir aylık ücretten fazla olamayacağını bilmeyen öğrenciler yurt yetkililerinin belirlediği fiyatları ödemek zorunda kaldıklarını ve yurtlardan ayrılırken de ödedikleri ücretlerin iade edilmediğini aktardı.

Sözleşmenin Bir Örneğini Mutlaka Alın!

Sözleşme örneğini vermeyen bazı özel yurtların, sözleşme şartlarını değiştirdiğini ve aylık ödemesi gecikenlerden 1 lira gibi meblağlar talep ettiğini belirten öğrenciler: “Sözleşmenin örneğini almayı düşünemedik, mağdur olduk” dedi. 

Yönetmelik Ne Diyor?
“Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’nin 17.Maddesine göre: Yurt ücretleri, sözleşmede belirtildiği şekilde peşin veya taksitler halinde tahsil edilir. Alınacak ücretler, kayıt sırasında yapılan sözleşmelerde ayrıntılarıyla belirtilir. Doğal afetlerden zarar görenler ile şehit olanların çocuklarına, yurt ücretlerinde makul indirimler yapılır.
Sözleşmede şartları belirtilmek kaydıyla depozito alınması yurt işleticisinin isteğine bağlıdır. Alınacak depozito, bir aylık ücret tutarını geçemez. Depozitolar, iade edildikleri tarihteki bir aylık yurt ücreti tutarınca geri ödenir.”
Özel yurtlarda mağdur olan öğrencilerin şikayetlerinden bazıları şöyle:

“ Depozitomuzu Geri Vermiyorlar”

“Bu sene başında özel bir öğrenci yurduna kayıt oldum. İlk aylık ücretimi ve bunun yanı sıra depozitomu yolladım. İlk ay çıkış yapma isteğimi belirttim, bunun öncesinde senetlere atılmış herhangi bir imzam bulunmamaktadır. Çıkışımı gerçekleştirdim ancak vermiş olduğum depozito ücreti 2.ay ücret bahanesiyle tarafıma geri iade edilmedi.”


“Hem Sözleşmem Bitmeden Çıkardılar Hem Depozitomu Vermiyorlar”

“Öğrenci yurdu normalde benim sözleşmem ve çıkış tarihim 15.07.2014 olarak görünüyordu fakat 11.07.2014 tarihinde beni odama sokmadılar haberim olmadan yurttan ilişkimi kesmişler bana bir güvenlik eşliğinde 10 dakikada odamı toplattılar ki bütün eşyalarımı da alamadım bir kısmını rehin aldılar üstüne depozitomu da 2 ay sonra vereceklermiş. Düşünün ki ailelerimiz bizi bu yurtlara emanet ediyor ve ben ortada kaldım ne yapacağımı bilmiyorum.”
 
sikayethaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim