Öğretmen Diyarı

Yükseköğretimde kalite ayarı

YÖK yükseköğretimde niteliği arttırmak için bir kalite kurulu kurmaya hazırlanıyor. Kurul, üniversitelere rehberlik edecek.


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerde eğitim ve öğretimin kalitesini yükseltmek için ‘Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmenliği’nin ilk taslağını hazırladı. Yönetmenlikte yükseöğretimde niteliği arttırmak için kalite kurulunun kurulması öneriliyor. İlgili taslağın geliştirilmesi için paydaşların görüş ve önerileri de alınacak. İsteyenler YÖK’ün internet sitesindeki ‘Askıya Çıkardık’ bölümünden görüş ve önerilerini paylaşabilir.


Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan YÖK Başkanı  Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, kurulan 193 yükseköğretim kurumuyla niceliksel atılımın sağlandığını ancak kalite merkezli  büyümede yeterince yol alınmadığını söyledi. Saraç bu nedenle Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun iç ve dış kaliteyi artırmak, değerlendirme ve akreditasyon süreçlerini daha iyi hale getirmek için kurulmasının planlandığını dile getirdi.  Hazırlanan Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmenliği taslağının tamamlanması için paydaşların görüş ve önerileri de alınacak. Bu nedenle taslak metin YÖK’ün internet sitesindeki ‘Askıya Çıkardık’ bölümünde yayınlandı. İsteyenler görüş ve önerilerini paylaşabilir.


Kalite kurulu üniversitelere rehber olacak

YÖK tarafından kurulması planlanan Yükseköğretim Kalite Kurulu kalitenin artırılması için üniversitelere rehberlik yapacak. Kalite kültürünün geliştirilmesi adına toplantı, çalıştaylar düzenleyecek. Ulusal ve uluslararası düzeyde yüksöğretim kalite güvence sistemleriyle ilgi çalışmaları izleyecek ve uluslararası düzeyde ortak çalışmalar gerçekleştirecek. Eğitim-öğretim kurumlarında yaptığı değerlendirmeleri, akreditasyonda uygulanacak ilkeleri, kalite göstergelerini ve kuralları belirleyerek YÖK Genel Kurulu’nun onayına sunacak.

Hürriyet Eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol