Öğretmen Diyarı

Yükseköğretim reformu hedeflerimiz arasında\

Bakan Avcı, "Yükseköğretim Reformu da hedeflerimizin arasında. Demokratik, özgürlükçü ve evrensel değerlere uygun bir üniversite tasavvuru ana önceliklerimizden biri olacak ve bunun devamında ülkemizin uluslararası öğrenci havuzundan aldığı payın artırılması da önemli hedeflerimizden birisi olacak" değerlendirmesinde bulundu.

 

Avcı, temel eğitim ve ortaöğretim kapsamındaki okullarda öğrencilerin sosyal, sanatsal ve sportif etkinliklere daha fazla zaman ayırmasına yönelik müfredat yenileme çalışmalarının da sürdüğünü bildirdi.

 

Eğitim çağındaki çocukların Türkçe'nin doğru kullanılması, doğru konuşulması ve yazılması konusunda gelişiminin sağlanması ile en az bir yabancı dil öğrenilmesinin öncelikli hedefleri arasında olduğunu söyledi.

 

MEB bütçesine ilişkin bilgi verirken, 42 milyar 234 milyon 718 bin TL'si personel giderleri, 6 milyar 603 milyon 91 bin TL'si Sosyal Güvenlik Kurumuna Devlet primi giderleri, 5 milyar 828 milyon 441 bin TL'si mal ve hizmet alım giderlerinde kullanılmak üzere cari harcamalar, 1 milyar 803 milyon 918 bin TL'si devlet parasız yatılı öğrencileri, burslar ile diğer cari transferler, 5 milyar 494 milyon TL'si sermaye giderleri ve 36 milyon 80 bin TL'si sermaye transferleri için olmak üzere toplam 62 milyar 248 bin TL'nin MEB'in bütçesi, 18 milyar 857 milyon 491 bin TL'si de Yüksek Öğretim Kurulu ve üniversiteler olmak üzere toplam eğitim bütçesinin, 80 milyar 857 milyon 739 bin TL olduğunu sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol