Öğretmen Diyarı

Yönetmelik bu okula uğramamış!

Eğitim’de son sıralarda yer alan Gaziantep’te şimdi ise öğrenciler tıklım tıklım tek bir okula dolduruluyor.

Beylerbeyi Anadolu Lisesi’ne elektrik ve su verilemediği için 680 lise öğrencisinin tamamı Gaziyurt İlköğretim Okulu’na sevk edildi.

Durumdan rahatsız olan veliler, çocuklarının lise öğrencileri ile aynı okulda okumasını istemediklerini belirterek, tepki gösterdi.

\"\"

VELİLER TEPKİLİ

Karışık bir vaziyette 50 kişilik sınıflarda ders görmeye çalışan lise öğrencileri yangın merdivenlerini kullanarak derslere giriyor. Durumdan oldukça rahatsızlık duyan veliler, yetkililere tepki göstererek çocuklarının liseliler ile aynı okulda okumasını istemediklerini, gerekirse çocuklarını okuldan alacaklarını belirtiyor. Lise öğrencilerinin okulda ve okul dışında sigara içtiğini, kavga ettiğini belirten Cengiz Bakır isimli bir veli, ilkokul ve ortaokula giden iki çocuğu için endişe duyduğunu ifade etti. Lise öğrencilerinin ortaokul ve ilkokul öğrencileri ile aynı ortamda olmasından rahatsızlık duyduklarını söyleyen Bakır, “Lise öğrencileri sigara içiyor. Benim ilkokula ve ortaokula giden iki tane çocuğum var. Bu durumdan çok rahatsızız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda elinden geleni yapacağına inanıyorum. Bu şekilde yürümez, lise, ortaokul ve ilkokulun bir arada olması böyle gitmez. Buna bir çözüm bulunması lazım.” şeklinde tepkisini ortaya koydu.

9. sınıfa giden Can Çekiç isimli öğrenci de durumdan kendilerinin de rahatsız olduğunu vurgulayarak, sınıflara girmek için yangın merdivenini kullandıklarını söyledi. Çekiç, “Okul daha tamamlanmadığı için ilkokullarla burada ders görüyoruz. Çocuklar düşecek, bir şey olacak, bizim başımıza olacak. Sınıflarda 45 kişiyiz. Bir Anadolu Lisesi’nden en fazla 35 kişi olurmuş, biz 45 kişi sınıfta ders görüyoruz. Yangın çıkışından sınıfa giriyoruz.” dedi.

ÖĞRENCİLER NAKİL İSTİYOR

Lise öğrencisi olarak ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile aynı okulda okumak istemediklerini belirten 9. sınıf öğrencisi Sinan Taşduvar ise “Biz de durumdan memnun değiliz. Bir şey olduğu zaman veliler ve hocalar bize patlıyor, biz kızıyorlar.” diye konuştu. Halil İbrahim isimli bir öğrenci ise kitap sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, “Bizim ailelerimiz de ilkokul öğrencileri ile aynı okumamızdan memnun değil. Bir an önce nakil yaptırmamızı istiyoruz. Okul başlayalı bir hafta oldu daha biz ders işleyemedik. 45 kişilik sınıflarda ders işleyemiyoruz. Bir sırada 3 kişi oturuyoruz.” ifadelerine yer verdi. Mağdur bir durumda olduklarını belirten Burçin Sabancı isimli başka bir öğrencisi ise “Okulumuzun kantini yok, güvenliği yok. Okulumuzun kantini yok. Buradan markete gitmek istesek yoldan arabalar geçiyor. İki yıldır okulumuz bitmemiş bir durumda. Beylerbeyi Anadolu Lisesi olarak biz okulumuzu geri istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“YENİ DERS YILI SIKINTILARLA BAŞLADI”

Yeni eğitim ve öğretim yılının tarihte hiç görülmemiş bir şekilde kaosla başladığına dikkat çeken Aktif Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Veysel Öncel, okulların daha hazır olmadığını ve bazı okullarda müdür dahi olmadığının bilgisini verdi. Gaziantep’te yeni ders yılının büyük sıkıntılarla başladığını belirten Öncel, “Okullarımız müdürsüz ya da vekil müdürlerle idare edilmektedir. Bazı okulların inşaat halinde olduğu için sınıflar çok kalabalık. Öğretmen atamaları hala yapılmadığı için Gaziantep’te çok fazla öğretmen açığı bulunmaktadır.” bilgisini verdi.

“TÜRK EĞİTİMİNE SİVİL BİR DARBE YAPILDI”

Türk eğitimine sivil bir darbe yapıldığını vurgulayan Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, okulların açılmasına rağmen öğretmen açığı olduğunu, bazı okulların ise inşaat halinde olduğunu kaydetti. 

İLHAN ÇULHA-CİHAN

 

SÖZCÜ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim