Öğretmen Diyarı

Yöneticilikte Yeniden Atanma Haktır,Gasp Edilemez

Son iki yıldır MEB'in yaptıklarına akıl sır erdirmek mümkün değildir.4+4+4 Eğitim Kanunuyla ortaya çıkan yeni durumu, taşradaki gerçekliklerle ilişkilendiremeyen Bakanlık,dediğim dedik öttürdüğüm düdük,anlayışıyla ve her uygulamasıyla yeni sorunlar ortaya çıkardığı hepimizin malumudur.Bu yanlış uygulamaların en büyük kurbanları da kuşkusuz öğretmen ve yöneticilerimiz oldu.

 

      Her atama dönemi beraberinde bambaşka sorunlar getirdi.Meb'in bulduğu çözümler ise bu sorunlara başka sorunlar ekledi.Örneğin sınıf öğretmenliğinde norm kadro fazlalıklarını eriteyim diye Alan Değişikliği atamasını gerçekleştirmesiyle ,bu sefer atandığı yeni alandamutsuz binlerce öğretmenin oluşmasına sebep oldu. Hele hele kendi çıkardığı KHK ile atama dönemlerini Mayıs-Haziran olarak belirleyip bu takvimin yakınından uzağından geçmemesi bu olumsuzlukların en başında gelmektedir.

 

        Herkes bu kargaşanın bir yıl içinde(2012) bitirilebileceğini düşünürken, 2013 yılı geldiğinde ve atama takvimi yaklaştığında bir arpa boyu yol alınmadığı herkes tarafından görüldü.Kaldı ki Mayıs ayı içinde MEB Müsteşarının imzasıyla yayınlanan takvimdeSırasıyla İl İçi Atama-İl Dışı Atama-Alan Değişikliği Ataması-Özür Grubu Ataması ve İlk Atama olacağı şekilde 15.05.2013 tarihli yazı yayınlanırken sanki bu yazıyı MEB değil de herhangi bir Sendika yayınlamış gibi sıra Alan Değişikliği atamasına geldiğinde twitter'da olsa dahi hiçbir açıklama gereği duyulmadan öncelik sırası Özür Grubu atamasına verildi.Bu tür uygulamaların öğretmen camiasında meydana getirdiği güvensizlik ve hayal kırıklığını MEB hiç mi hesap etmez?

 

        Tüm bunların yanı sıra son iki yıldır Yönetici Atama Yönetmeliği MEB'in en büyük çıkmazı haline geldi.Hiç kimse MEB'in 13.08.2009 tarihli yönetmeliğin niçin değiştirme gereği duyduğunu bilmiyor. Oysaki bu tarihli yönetmelik, tüm paydaşların görüşleri alınarak MEB tarihinde uygulamasında en az sorun çıkan ve hemen hemen hiç dava konusu edilemeyen bir yönetmelik iken ,sırf  Müdürlükte Sözlü Sınav olsun diye iki yıldır,Milli Eğitimde mağdur edilememen kesim kalmadı. 28 Şubat 2013 tarihli yönetmelik 28 Şubat 1997 ruhuna denk düştüğünden , MEB bunu değiştirme gereği duymuştur.Yine aradan aylar geçtikten sonra MEB ,bu sefer asıl yönetmelikten önce  taslağını yayınlayarak herkesten görüş alma yoluna gitti.Ancak 4 Ağustos 2013 günü yayınlanan yönetmelikle bu görüşlerin niçin alındığı,alınan görüşlerin dikkate alınıp alınmadığını sorgular hale getirdi. Dünyanın hiçbir yerinde taslakta kişinin hakkını koruyan bir durum bulunduğu halde asıl yönetmelikte bu hakkı ortadan kaldıran bir uygulamaya gidildiği görülmemiştir. Oysa 19.06.2013 tarihli

Taslakta Yeniden atama adı altında şu maddeye yer verilmişti.


MADDE 21- (1) Yönetici olarak daha önce görev yapmış ve kendi istekleriyle yöneticilikten ayrılmış olanlar, görevden ayrıldıkları tarihten itibaren en az bir, en çok üç yıl içinde ayrıldıkları yöneticilik görevine yeniden atanmak üzere başvurabilirler. 
(2)Yeniden atamalar, adayların tercihleri dikkate alınarak 12 nci maddenin uygulanmasından sonra boş kalan eğitim kurumu yöneticiliklerine Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puan üstünlüğüne göre yapılır.

 

     Bu maddeyi Eğitim-Bir Sen hariç(taslağa ilişkin görüşlerini siteden yayınlamamıştır) tüm sendikalar yıl şartı olmaksızın uygulanması yönünde revize ettikleri MEB'e bildirdiklerini sitelerinden duyurmuşlardır.Ancak 4 Ağustos 2013 günü yayınlanan yönetmelik tam anlamıyla bir şok etkisi yaratmış ve bir hak gaspına tevessül etmiştir. Zira yıllardır MEB hiçbir Eğitim Kurumu yöneticisine iller arası atama hakkını vermemiştir.Verdiyse de uygulamamıştır.Öte yandan Özür durumu atamasında yine yönetici olarak atama hakkı verilmemişken,bu tür durumlarda yer değiştiren yöneticilerden yeniden atanma hakkı verilmemesi hukuksuzluğun ta kendisidir. Bu arada üyelerinin haklarını korumak için sendikacılık yaptığını zanneden zevatın üyelerinin hakları bir bir tırpanlanırken kendi günlük siyasetleriyle ve birbirileriyle uğraşmaları MEB için bulunmaz fırsat olmuştur.

 

Son söz; ey MEB,yeninden atanma bir haktır,gasp edilemez.” SAYGILARIMLA.

İbrahim KAYA

twitter@kayaibrahim559
haber kaynağı:kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim