Öğretmen Diyarı

YÖNETİCİLERİ BEKLEYEN TEHLİKE

Ülkemizin yaşanılan iş kazaları bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alması sebebiyle, alınan radikal kararlar hayata geçiriliyor. Uygulanacak cezalar içinde para cezasının yanı sıra, hapis cezaları da söz konusu.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren “İş Güvenliği Uzmanı” çalıştırmak zorunda.

İşyerlerinde karşılaşılması muhtemel olan iş kazalarının azaltılmasına yönelik kamu kurumu yöneticisinin, risk değerlendirmesi yapması veya İş Güvenliği Uzmanı desteğiyle yaptırması, acil eylem planı yaptırması, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki eğitim verdirmesi, çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldırması gibi önemli yükümlüklerle karşı karşıya olacak.

Risk değerlendirmesinde; belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu, kullanılacak iş ekipmanı ile kimyasal madde ve müstahzarların seçimi, işyerinin tertip ve düzeni, genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu gibi konular dikkate alınacak.

İş Güvenliği uzmanlarınca rapor edilen riskler konusunda işverenin gerekli önlemleri almaması halinde cezai müeyyide söz konusu. İşveren, yapılacak risk değerlendirmesi sonucu alınacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile kullanılması gereken koruyucu donanım veya ekipmanı belirleyecek. İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmaması/yaptırılmaması (Md.10/1) 3.000,00 TL, aykırılığın devam ettiği her ay için 4.500,00 TL idari para cezası uygulanacak.

İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli istihdamı ve iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi söz konusu olacak. Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilecek. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilecek. Giderler, iş kazası ve meslek hastalığı bakımından kısa vadeli sigorta kolları için toplanan primlerden kaynak aktarılmak suretiyle, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilecek.

İş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerine uyulmaması durumunda ciddi para cezaları uygulanacak.

Bilindiği üzere İstanbul Maltepe’de, 4 yıl önce anasınıfına giderken tuvaletteki lavabonun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden Efe Boz’la ilgili sonuçlanan davada, Mahkeme gerekli iş güvenliği tedbirlerini almamaları sebebiyle okul müdürüne3 yıl 4 ay, müteahhit firma yetkililerini 2,5 yıl ve sınıf öğretmenini 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol