Öğretmen Diyarı

YÖNETİCİLERE VE DERSHANELERE AYM DEPREMİ GELİYOR!


Bakanlık çevrelerinden edindiğimiz bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle Eğitim Bir Sen çevrelerinde öyle şeyler söyleniyor ki akıllara durgunluk verir. Söylenenlere göre 13 Temmuz Pazartesi günü yapılacak 6528 sayılı kanun görüşmesinde AYM tümüyle Hükumet lehine karar verecek ve davayı tümüyle reddedecek. İl milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri ve merkez şube müdürlerinin GİH sınıfının içinde kalması dolayısıyla görev değişimi idarenin tasarrufu olarak değerlendirilecek. Bakanlık müfettişlerinin itirazı da yine idari tasarruf olarak değerlendirilecek ve eğitim kurumu yöneticilerinin ikinci görev olan yöneticilikten alınmasının da aynı çerçevede değerlendirildiği konuşuluyor.


Dershane konusu ise eğitim camiasının merak ettiği başka bir husus.  Zaten kumarhane benzetmesiyle basına sızan zihinsel altyapı doğrultusunda dershanelerin kapatılması da AYM tarafından uygun bulunacak.


Bu görüşümüzü destekleyen başka bir gelişme de süren atamalar. Daha dün Samsun’un İlkadım ilçesine kadrolu müdür atandı. Yine Kocaeli iline de il milli eğitim müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim müdürü ataması yapıldı. Öğrendiğimiz kadarıyla koalisyon görüşme sürecinde 200-300 arası il ve ilçe yönetici ataması daha yapılacak. MEB şu anda hiç 7 Haziran seçimi yapılmamış ve AKP TBMM çoğunluğunu kaybetmemiş gibi işleyişini ve atamalarını sürdürüyor. MHP ve diğer siyasi partilerin dişe dokunur bir direnci ve rahatsızlığı da basına yansımayınca ilk tedirginliğini üzerinden atan AKP kaldığı yerden daha bir iştiha ile atamalarını sürdürüyor.


Ankara çevrelerinde konuşulan bir başka bilgi de maalesef MEB’i aslında şeklen Nabi Avcı ve ekibinin yönettiği; MEB’i asıl yönetenlerin ise TÜRGEV, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti ve Eğitim Bir Sen olduğu. Dolayısıyla üzülerek ifade etmek gerekirse aslında Sayın Avcı’nın verdiği demeçler -gerçekten üzülerek söylüyorum- haber değeri taşımıyor. Nitekim rotasyonun yapılmayabileceğini söyleyen Bakan ertesi gün yalanlandı. Şube müdürlerinin yeniden atanacağını söyleyen Bakan’ın lafı hala yerde vs.


Siyasi olarak da AKP’nin koalisyon görüşmelerinde tavizsiz olacağı, kendi şartlarını dayatacağı ve görüşmeler sonunda da ‘Bakın koalisyon kurulamıyor’ diyerek erken seçime gitmek istediği, erken seçimden de tek başına iktidarı amaçladığı konuşuluyor.


Özellikle şu aşamada atamaların sürmesi ve mağduriyet yaşayan binlerce eğitim yöneticisi ve taşra yöneticisinin mağduriyetinin devam etmesinde MHP’yi sorumlu gören çok kişi var. MHP’nin en başında kestirip atarak çözümsüzlüğe sarılması ve AKP’yi ülkenin tek seçeneği ve kaderi olarak sunması büyük rahatsızlığa yol açıyor.


MHP’nin bu tutumu ve MEB’de hukuksuz atamaların sürmesi ve yine görevden alınan binlerce üyesinin mağduriyeti karşısında Türk Eğitim Sen Başkanı Sayın İsmail Koncuk’un ne düşündüğünü de merak ediyoruz doğrusu.


Oğuz AVŞAROĞLU


Kaynak: personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim