Öğretmen Diyarı

Yöneticilere Rotasyon uygulaması nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı EğitimKurumlarındaki Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapanların rotasyon kapsamındaki yer değiştirmeleri; 04.08.2013 tarihli ve 28728 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan MilliEğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Çalışma Süresine Bağlı Yer Değiştirmeler" başlıklı 19. maddesine göre yapılmaktadır.


Hangi yöneticilere rotasyon uygulanacaktır?


Milli Eğitim Bakanlığına bağlı EğitimKurumlarındaki Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapanlara rotasyon uygulanacaktır.


Rotasyona tabi tutulacak yöneticilerin hizmet süresi ne kadar olacaktır?


Müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumunda 6 yıllıkçalışma süresini tamamlayan yöneticilerin görev yerleri değiştirilecektir.


Rotasyona tabi tutulacak yöneticilerin hizmet süresin hesabında hangi tarih baz alınacaktır?


30 Haziran tarihi esas alınacaktır.


Aynı okuldaki çalışma süresini farklı kademelerde geçirenlerin süresi nasıl hesaplanacaktır?


Yöneticilerin her hizmet bölgesi için belirlenen 6 yıllık hizmet sürelerini aynı eğitim kurumundatamamlamaları esastır. 6 yıllık hizmet süresinin hesabında, aynı eğitim kurumunda aynı yönetimgörevinde (Müdür, Müdür Başyardımcısı, Müdür Yardımcısı olarak) geçen sürelerin tamamı değil, görev yaptığı unvan süresi esas alınır.


Rotasyon uygulaması hangi kriterlere göre yapılacaktır?


Yöneticilerin rotasyon uygulaması; il içinde bölge hizmeti, tercihler, Ek-1 Yönetici DeğerlendirmeFormuna göre hesaplanan puan üstünlüğü ve atanmak üzere başvurulacak eğitim kurumuna alanı itibariyleöğretmen olarak atanabilmek veya bu eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak; fen ve sosyal bilimler liseleri ile bilim ve sanat merkezleri yöneticiliği için bu okullarda öğretmenlik yapmış veya yapmakta olmak şartı göz önünde bulundurularak yapılacaktır.


Rotasyon uygulamasında kaç adet tercih yapılacaktır?


Bulundukları hizmet bölgesindeki hizmet süresini tamamlayan yöneticiler, kendi hizmet bölgesindekieğitim kurumları için 10, bir alt veya bir üst hizmet bölgesindeki eğitim kurumları için de 10 olmak üzere en fazla 20 tercihte bulunurlar.


Tercihte bulunmayan ve tercihlerine atanamayanlara hangi işlem yapılacaktır?


Tercihlerine göre ataması yapılamayan veya tercihte bulunmayanların atamaları elektronik ortamda valiliklerce gerçekleştirilecek kura sonucuna göre hizmet bölgelerinden birine re'sen yapılır.


Rotasyon uygulamasının duyurusu hangi kurumca yapılacaktır?


Yer değiştirme işlemlerinin takvimi ve başvuruya ilişkin hususlar valiliklerce duyurulur.


Rotasyon uygulaması hangi takvime göre yapılacaktır?


Her yıl Temmuz-Ağustos aylarında sonuçlandırılır.


Sadece 2013 yılına özgü olarak 31 aralık 2013 tarihine kadar sonlandırılabilecektir.

 

Boş eğitim kurumu bulunmaması nedeniyle ataması yapılamayanlara hangi işlemuygulanacaktır?

 

Eğitim kurumu yöneticilerinden boş eğitim kurumu bulunmaması nedeniyle ataması yapılamayanların yer değişiklikleri, bir sonraki çalışma süresine bağlı yer değiştirme döneminde öncelikli olarak gerçekleştirilir.

 

Bu yönetmeliğe göre atanan müdür başyardımcılarına hangi işlem uygulanacaktır?

 

Yönetmeliğin 12. maddesinin 6. fıkrasındaki; "(6) Müdür başyardımcılığına, kurumdaki müdüryardımcıları arasından, kurum müdürünün inhası, il milli eğitim müdürünün teklifi ve valininonayı ile eğitim kurumu norm sayısı kadar atama yapılır." hükümlerine göre Müdür başyardımcılığına atananlar müdür yardımcısı olarak rotasyona tabi tutulacaklardır.

 

Eski yönetmeliklere göre atanan müdür başyardımcılarına hangi işlem uygulanacaktır?

 

Eski yönetmeliklere göre müdür başyardımcısı olarak atananlar, müdür başyardımcısı olarak yer değiştirmeye tabi tutulacaklardır.

 

Ahmet KANDEMİR

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Yavuz gurek 2 yıl önce

Gereksinmeleri bulunan bircak egitimcinin baska illerede ihtiyaci yokmudur. Bunun dusunulmesinde buyuk yarar olacagini gibi magduriyetlerin ortadan kaldirilacagida muhakkakdur.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim