Öğretmen Diyarı

Yöneticiler Öğretmen Oluyor

Yeni yönetici görevlendirme yönetmeliğinin hayata geçmesiyle birlikte dört yılını dolduran müdürlerin denetlenmesi ve atanması süreci devam ederken ilginç bir olay yaşanıyor. Dört yılını doldurmayan ancak norm fazlası durumuna düşen müdür ve müdür yardımcıları görevinden alınarak öğretmen yapılıyor. Ancak yönetmelikte bu durum kanuna aykırı olarak tanımlanmıştır. Çünkü dört yıllık görev süresi dolmayan yöneticilerin görev süreleri önümüzdeki öğretim yılı dolduğu zaman görevleri kendiliğinden sona erer. Yani bakanlık veya idarenin herhangi bir işlemi olmaksızın görevleri biter.  

Ancak yönetmelikte böyle bir düzenleme yapılmasına rağmen 26 haziran tarihli bir bakanlık bildirisinde dört yıllık süreyi dolduran yöneticiler için norm fazlası şartının aranmayacağı belirtilmiştir. Yani norm fazlası yöneticiler görev süreleri dolmasa bile yöneticilikleri bitirilecek ve öğretmen olarak atanacaktır. 

 

MEB'in yönetmeliklerinde ve kanunlarında yaşanan bu çelişki yönetmelik ve kanunların hukuka aykırı olarak tanımlanmasına neden olur. 4 yıllık görev sürelerini dolduran idareciler yerlerine yenileri atanana kadar görevlerine devam etmelidir. Görevi sonlandırılan yöneticiler ya kendi okullarındabranşlarına göre boş kadro varsa öğretmen olarak atanmakta ya da kadro yoksa kadro bulunan ilçe veya köylere gönderilmektedir. Bu da yöneticilerin mağduriyetine neden olmaktadır. Bakanlığın bu mağduriyeti çözeceğine inanıyoruz.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol