Öğretmen Diyarı

Yöneticiler MEB'e Açtıkları Davalarda Uzmanlaştı

İl milli eğitim müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim müdürüyken 6528 sayılı kanunla şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan eski yöneticiler yoğun şekilde dava açmaya başladılar. Anayasa Mahkemesinin kararından sonra eski görevlerine dönmek üzere bağlı bulundukları il milli eğitim müdürlüklerine dilekçeyle başvuran yöneticiler 60 günlük sürenin dolmasını beklediler. Milli Eğitim Bakanlığı 60 günlük süre içerisinde olumlu ya da olumsuz bir cevap vermeyince hukuken zımnen olumsuz cevap vermiş oldu. Doğrusu şahsa bağlı eğitim uzmanları Milli Eğitim Bakanlığının –verirse- vereceği cevapta ne yazacağını çok merak ediyorlardı. Nitekim MEB yazacak bir şey bulamayınca sükût etmek zorunda kaldı. Ancak bu kadar açık mevzuat karşısında sükût etmek de zevahiri kurtaracak bir tutum değildir.

Gözünü kapayan sadece kendisine gece eder, güneş parlamaya devam eder. AYM kararının hiç öyle evelenecek gevelenecek yanı yoktur. Yok efendim dava açanlar, açmayanlar, geriye doğru işlemez falan. Bunların tamamı boş laftır, laf-ı güzaftır. AYM hem şahsa bağlı eğitim uzmanlığına atanmayı hem de bu kadroları kökünden kazımıştır.

MEB illa direnecekse ben akıl veriyorum AİHM’e gitsinler! MEB AİHM’e desin ki: “Biz kendi personelimizi laf olsun diye görevden aldık, üstelik onların maaşlarını da dondurduk, onları dışladık, toplum önünde aşağı yukarı vatan haini pozisyonuna soktuk, onlar bizi dava etti ve bizim AYM’de bu vatan hainlerini verdiği kararla korudu, ey AİHM, bize hukuk ihsan eyle de memleketi şahsa bağlı eğitim uzmanlarının ve AYM’nin zulmünden koru.”

Bu arada idari davaları açan şahsa bağlı eğitim uzmanları arasında çok ciddi bir kesim, aynı zamanda mahkeme kararını uygulamayan sorumlular hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunmaya da hazırlanıyorlar. Bizim önerimiz suç duyurusu konusunda acele edilmemesidir. Seçim sonrası oluşacak yeni tabloya göre hareket etmekte fayda vardır. Zira mevcut durumda Sayın Bakan’ın soruşturma izni vermemesi neredeyse kesindir.

Görüştüğümüz birçok şahsa bağlı eğitim uzmanı bunun yanında manevi tazminat ve mobbing davası açmak üzere hukuk bürolarıyla görüşmelerini de sürdürüyorlar.

İki yılı aşkın bir süredir manevi ve psikolojik şiddete maruz kalan şahsa bağlı eğitim uzmanları her ne olursa olsun hukuken işin peşini bırakmamaya kararlılar.

Son olarak şunu da belirmek lazım ki sitemizde birkaç gün içerisinde kapsamlı bir dava dilekçesi yayınlanacaktır. Henüz idari dava açmayan yöneticilerin sitemizde yayınlanacak olan dilekçe örneğinden yararlanabileceklerini duyuruyoruz. 

Kaynak: PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim