Öğretmen Diyarı

YÖNETİCİLER BAŞBAKANLIKTA BELİRLENİYOR\'

PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER

 

İlçe milli eğitim müdürleri ve il milli eğitim müdür yardımcılarının görevden alınmaları ve eğitim uzmanı kadrosuna atanmalarının üzerinden 2 aya yakın bir zaman geçti. Yöneticilerin genel kanaati MEB’in yeni görevlendirmeler yapmak için 60 günlük dava açma süresinin dolmasını beklediği yönünde. Yani koca MEB işi sürüncemeye bırakarak ve beklenti durumunu sürdürerek taşra yöneticilerini kandırmaya çalışıyor.

‘Bir beklentisi’ olduğu için dava açmak konusunda tereddüdü olan yöneticilere kötü bir haberim var: ilçe müdürlüğü ve il müdür yardımcılıklarına eskilerden kimse getirilmeyecek. Özel görüşmelerden edindiğim intibalara göre tüm kadrolar yenilenecek. Yeni gelecek olan taze müdürler de kadrolu atanmayacak ve tamamı görevlendirmeyle çalıştırılacak. MEB müsteşarı Tekin’in bir ortamda “Sağlık Bakanlığında yöneticiler görevlendirmeyle çalışıyor, bizde de öyle olması lazım.” Dediği konuşuluyor.

Aslında taşra yöneticilerinin %90’ı görevden alınmaktan gocunuyor değiller. Asıl mesele ilçe müdürlerine ve il müdür yardımcılarına atılan kazıktır. Mali hakları korunsa kimse mahkeme yoluna falan da gitmez. Bir ilçe müdürü sesi titreyerek şunları söyledi: ‘Biz bu insanlara ne yaptık, gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık, şimdi bizi memur seviyesine indiriyorlar, kendimi kazık yemiş gibi hissediyorum.’

MEB dün atama takvimi yayınladı ve o takvimde ilçe müdürleri ve il müdür yardımcılarının rotasyonu yok. Çünkü ortada ilçe müdürü ve il müdür yardımcısı kalmadı. MEB,yöneticilerin kökünü kazıdı. Anayasa’ya aykırı olarak, hukuksuzca yapılan bu işlem tam bir katliamdır.

Aslında tüm yöneticilerin kanunla görevden alınması yapılan hukuksuzluğu zımnen kabul etmektir. MEB diyor ki: “Biz cumhuriyet tarihinin en büyük kazığını atıyoruz, biz yöneticileri insan yerine bile koymuyoruz, keşke hepsi ölse de kurtulsak, bu mahlukatı biz yönetmelikle ya da bireysel olarak görevden alırsak mahkeme yoluyla dönerler çünkü yaptığımız işlem kesinlikle hukuka aykırı. Biz iyisi mi kanun çıkaralım da bu mahlukatın hak arama yollarını da kapatalım!”

Duyumlarımıza göre yeni görevlendirileceklerin listesi doğrudan Başbakanlıkta hazırlanıyormuş. Düşünebiliyor musunuz MEB kendi müdürlerinin görevlendirilmesinde devre dışı durumda kalmış. İnsanlar didik didik edilerek özenle seçiliyor ve gelmişleri geçmişleri inceleniyormuş. Bu da tersinden bir yönüyle fişlemedir aslında.

Dün Bakanlıktan etkili biriyle görüştük ama bilinen sebeplerle ismini vermiyoruz. Söylenen özetle şu: “Bakanlıkta neler olduğunu biz de bilmiyoruz. Biri daire başkanı oluyor 3 gün sonra görevden alınıyor. Kimse yerinden emin değil. Kimse ayağı yere basarak konuşamıyor. Yöneticiliği hiç olmayan öğretmen müsteşar yardımcısı olabiliyor. Yarın ne olacağını bilen kimse yok.”

Kısaca MEB Allah’a emanet.

Bir de sahada olanlar var. Bazı okul müdürlerinin sırf cemaatçi diye bazı öğretmenlere baskı yapmaya başladığı duyuluyor.

Ey gaza gelen müdür, sakin ol. Yüz yüze baktığın insanlara makro siyasetin gazına gelerek sıkıntı çıkarırsan yarın insan içine çıkamazsın. Zamanın ne göstereceğini kimse bilemez. Sen heyecanlanma sakin ol. Birilerine yağcılık yapmak adına meslektaşlarını kırma.  Unutulmamalıdır ki dünya görüşünün çeşitliliği, hayata bakışın farklılığı demokrasinin hem gereği hem de anlamıdır.

 

Oğuz AVŞAROĞLU

personelmeb.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim