Öğretmen Diyarı

Yönetici Normunun Azalması Öğretmen Normunu da Azaltır mı?

Bilindiği gibi bakanlık okulların norm kadrolarını belirlerken Yönetici Görevlendirme ve Norm Kadrosu Yönetmeliği esaslarına uygun hareket etmek durumundadır. Yönetmeliğin ilgili maddeleri incelendiği zaman bu konu hakkında herhangi bir bilginin bulunmadığı görülür. Yani bir yöneticinin ayrılması yüzünden okuldaki öğretmenler norm fazlası durumuna düşmez. 

 

Okulda yönetici ve öğretmen norm kadroları belirlenirken okuldaki öğrenci sayısı göz önüne alınmaktadır. Okulda yeterince öğrenci varsa bir yöneticinin okuldan ayrılması öğretmeni norm fazlası durumuna düşürmeyecektir. Ancak bazı nedenlerden dolayı okuldaki öğrenci sayısının azalması durumunda öğretmenler norm fazlası durumuna düşer. 

 

Yönetici görevlendirme ve öğretmen görevlendirmelerinde kullanılan normlar farklı olduğu için bir okulda yöneticinin istifa, atama, yer değiştirme gibi durumlarda okuldan ayrılması ve okulda yönetici normunun düşürülmesi durumunda öğretmenler bu norm düşüklüğünden etkilenmez. Zaten öğretmenlerin norm fazlası olup olmadığını belirleyen yönetmelikle okul yöneticilerinin atama tayin ve görevden alınmalarını belirleyen yönetmelikler birbirinden farklı olduğu için birbirini etkilemez. 

 

Özetle yöneticilerin okuldan ayrılması durumunda öğretmenlerin norm fazlasına düşerim korkusu yersiz bir korkudur. Öğretmenlerimizin rahat bir şekilde görevlerine devam etmesini diliyoruz. 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim