Öğretmen Diyarı

Yönetici Atamaları İptal Yolunda

Milli Eğitim Bakanlı’ğı İnsan Kaynakları yönetimi tuhaf bir mecrada ilerliyor. Gün geçmiyor ki tuhaf bir karar uygulamaya koymasın. Yayınlanan Yönetici Atama Yönetmeliğin uygulanmasına yaşanan tereddütleri gidermek herhangi bir yazı veya genelge yayınlamayan Bakanlık, iller duyuruya çıktıkta sonra onlarca sorundan sadece bir tanesi ile ilgili açıklama yaptı. O açıklamanın da hukuksuzluğa teşvik olduğu yönünde değerlendirmeler var.


Yönetici atama dosyasını açacağız başlıklı yazımızı yayınladıktan hemen sonra Milli Eğitim Bakanlığı “Yönetici Atama” konulu 29.08.2013 tarih ve 63385 sayılı yazıyı yayımladı. Aslında tamda sorunun olduğu noktalardan birisi burası idi. Bakanlık bu noktaya açıklık getirmesi gerekirken, üst düzenlemelere rağmen sorunu içinden çıkılmaz bir hale sokarak yeni bir yazı yayınladı. Yayınladığı yazıda “… gerçekleşecek atamalarda; aynı binada veya aynı bahçede eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren birden fazla eğitim kurumuna ayrı ayrı kurum kodu ve müdür norm kadrosu vermiş ise de bu eğitim kurumu müdürlüklerine ayrı ayrı atama yapılması eğitim öğretimi olumsuz etkileyeceğinden söz konusu eğitim kurumlarının müdür norm kadrolarından sadece birine müdür ataması yapılacaktır.” Denildi.

Oysa 6287 sayılı yasa ile İlköğretim ve Eğitim Kanununda yapılan değişiklikle  “İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulması esastır.” Deniliyor. Bu düzenleme gereği ilköğretim kurumları ortaokul ve ilkokul şeklinde ayrıldı ve ayrı kurum kodu verildi.

Bu okulların ayrılması ile aynı binalara iki tabela bile takıldı. Okulların yönetici normları bile öğrenci sayılarına göre ayrı ayrı belirlendi. Aynı binada eğitim veren ilkokul ve ortaokul yönetici ve öğretmen normları norm kadro yönetmeliğinin belirlediği sayının altına düşen okulların toplam öğrenci sayıları dikkate alınarak belirlendi. Ayrı ayrı öğrenci sayıları hesaplanarak iki okulunda müdür normu düşen okullar oldu. Bu uygulama ile MEB Norm Kadro yönetmeliğini değiştirmeden bir müdüre iki mühür vermesi hukuka aykırı olduğu açıktır. Bakanlık böyle bir yazı yayınlayacağına ya norm kadro Yönetmeliğini değiştirmeliydi. Ya da bir binada iki okul varsa da her okula ayrı ayrı bir müdür normu vermeliydi.

Valilikler üst düzenlemeler ortada iken Bakanlığın gönderdiği yönetmeliklere aykırı böyle bir yazıyı dikkate almak zorunda değildirler. Valiliklere düşen kanun ve yönetmeliklerin amir hükmü gereği her eğitim kurumuna bir müdür normu vermelidir. Valilikler Bakanlığın yazısını dikkate alırlarsa açılacak davalarla boğuşmak zorunda kalacakları açıktır. Mülakatla yaptıkları atamalarında tüm kurumlar duyuruya çıkarılmadığı için bu atamalarında iptal olması olasıdır.

Biz bu konuda hukuki bilgimize güveniyoruz. Umarız Bakanlık çok geç kalmadan süreci doğru yönetmeye başlar. geçmiş yıllarda olduğu gibi yönetici atamaları MEB-yargı cenderesine girmez.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile…

Muhammed GÖL
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol