Öğretmen Diyarı

Yönetici Atamaları İptal Edilebilir
 Yönetici Atamaları İptal Edilebilir Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Atama Yönetmeliğini yayınladı.
70 İl Yönetici atama duyurusuna çıktı. Muhtemelen kalan illerimizde bu hafta sonuna kadar duyuruya çıkacak.

Bakanlık yayınlamış olduğu yönetmelikte norm kadro fazlası idarecilerin öncelikle atanması gerektiğini ifade etti. Hemen akabinde yönetici atama genelgesi yayınlayarak atama öncelik sıralamasını yayınladı. 

Atama öncelik sıralamasında sınav esaslı atamaların ilk sırada yer alaması norm kadro fazlası yöneticileri kızdırdı.

4+4+4 eğitim sistemi ve dönüşen okullarla ülke genelinde çok sayıda norm kadro fazlası idareci ortaya çıktı. Birkaç il dışında norm kadro fazlası yöneticilerin atamalarını yapan ilimiz olmadı. Bakanlıkta bu tehlikeyi gördüğü için norm kadro fazlası idarecilerin atamalarınayönetmelikte öncelik verse de genelge ile bu hakkı ellerinden aldı.

Şimdi şöyle bir örnek verelim. İstanbul genelinde norm kadro fazlası yönetici sayısı 250  olsun. İstanbul ilindse münhale çıkacak okul ve kurum sayısının 1.000 civarında olduğunu düşünelim.

Sınav esaslı atama ile 1.000 okula yönetici ataması yapılırsa , 250 norm kadro fazlası idareci atamasını nereye yapacaksınız. Öncelikle 250 norm kadro fazlası yönetiyi eritip akabinde münhal duyurular yapılsa il genelinde ihtiyaç 750 kadar olacaktı. Bu uygulama ile yönetici enflasyonu yaşanması önlenecekti.  


İLLERİN YÖNETİCİ ATAMALARI İPTAL EDİLEBİLİR

Yönetici atama yönetmeliğine göre öncelik norm kadro fazlası yöneticilerin atanmasındadır. Genelge ile hak norm kadro fazlası idarecilerin ellerinden alınmıştır. Genelge hükümleri yönetmeliği kadük bırakacak şekilde düzenlemez. 

İl müdürlüklerinin yönetici atamalarını yaptığı şu günlerde , illerimizde ki norm kadro fazlası müdür ve müdür yardımcıları yönetici atama yönetmeliğinde ki öncvelikli atanır ibaresini ilgili tutarak;

.......... İL MÜDÜRLÜĞÜNE SUNULMAK ÜZERE
( ............. Atatürk İlkokulu Müdürlüğüne )

İl Milli Eğitim Müdürlüğünüzün ....... tarih ve ..... sayılı yazıları ile yönetici atama duyusuna çıktığını öğrenmiş bulunmaktayım. İlinizde .... okulunda norm kadro fazlası idareci olarak görev yapmaktayım . Yönetici atama duyurunuzda münhal listenizde ilan ettiğiniz x,y,z okullarına Yönetici Atama Yönetmeliğinin .............. maddesince norm kadro fazlası idarecilerin atanmasına öncelik veren yönetmelik hükümlerine göre öncelikle  atanmak istiyorum.


İl genelinde norm kadro fazlası bir iradecinin bu dilekçesine İl Müdürlüğü tarafından alacağı red cevabı ile dava açması halinde , bağlayıcı olan yönetmelikse davayı kazanır. 

Norm kadro fazlası idarecilerimizin illerde bu şekilde açacağı davalarla yönetici atamalarını iptal ettirebilir. 

Kamudanhaber sitesi olarak hem Bakanlığı hemde il müdürlüklerini ileride telafisi güç sonuçlar doğuracak uygulamalar noktasında uyarıyoruz...

Aslında Bakanlığı yönetici öncelik sırasının yayınlandığı genelgeden önce uyarmış ve yönetici atamalarında önceliğin yönetmeliğe göre norm kadro fazlası idarecilerde olduğunu söylemiştik. Maalesef Bakanlık bu uyarımıza kulak tıkayarak yönetmeliğe aykırı genelge ile atama duyurusuna çıkılmasını istemiştir.

YENİDEN ATAMA VE KURUCU MÜDÜRLERİN ATANMASI

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici atama yönetmeliğinde kalıcı bir yönetmelik yakalamak istiyorsa , Yönetmeliğe daha önce idarecilik yapmış yada kurucu müdürlük yapmış kişilere yeniden atama hakkını eklemelidir.

Bir öğretmenin a ilinde 10 yıl okul müdürlüğü yaptığını düşünürsek , bu öğretmenin herhangi bir sebepten ötürü il dışına öğretmen olarak gittiğini , 10 yıllık okul müdürlüğünün bu yönetmelikle tek kalemde silindiğini göreceksiniz. Bakanlığın yeniden atanma hakkını bu idarecilerimizden alması haksızlık olmuştur.

Bakanlığımızın yeniden atanma kapsamında daha önceden olduğu gibi kurucu müdürlere de atanma şansı getiren düzenlemeyi yeniden atanma kapsamında yönetmeliğe eklemelidir.


haber kaynağı:mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim