Öğretmen Diyarı

YÖNETİCİ ATAMADA YENİ KAOS

Milli  Eğitim  Bakanlığı’nın değişmez gündemlerinde  olan Yönetici Atama konusundaki  tartışmaların,  eğitimcilerin görüşleri de alınarak yayınlanan yönetmelikle son bulması beklenirken her geçen  gün uygulamada  karşılaşılan başka bir sorunla gündem  olmaya  devam ediyor .

Yönetmelikle yeniden atama hakkı ellerinden alınan eski yöneticilerin mağduriyetine ilişkin tartışmalar  devam ederken  aynı  kurumda farklı görevlerde çalışan yöneticilerin çalışma süresine bağlı yer değiştirmelerinde hangi görevlerinin dikkate alınacağı konusun tartışılmaya başlandı.

Yönetmeliğin “Çalışma süresine bağlı yer değiştirmeler” başlıklı 19. maddesinde “Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapanların yer değiştirmeleri, il içinde bölge hizmeti ve rotasyon esasına göre yapılır. Müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumunda altı yıllık çalışma süresini tamamlayan yöneticilerin görev yerleri; tercihleri ve Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puan üstünlüğüne göre, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendine uygun olmak kaydıyla değiştirilir. Yöneticilerin her hizmet bölgesi için belirlenen altı yıllık hizmet sürelerini aynı eğitim kurumunda tamamlamaları esastır. Bulundukları hizmet bölgesindeki hizmet süresini tamamlayan yöneticiler, kendi hizmet bölgesindeki eğitim kurumları için 10, bir alt veya bir üst hizmet bölgesindeki eğitim kurumları için de 10 olmak üzere en fazla 20 tercihte bulunurlar. Bu suretle yapılacak yer değiştirmeler; başvuru tercihleri ve Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formu puanı üstünlüğüne göre ilgili valiliklerce gerçekleştirilir.” ifadesine yer veriliyor.

Yönetmelikte cevabı verilmeyen ve farklı yorumlara neden olan 6 yıllık süre hesabında aynı kuramda aralıksız olarak yapılan müdürlük, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığının birilikte mi değerlendirileceği yoksa ayrı ayrı mı hesaplanacağı konusuna açıklık getirilmesi bekleniyor.

Aynı kurumda müdür yardımcı olarak göreve başlayan bir idarecinin 5 yıl müdür yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra aynı kurama müdür olarak atanıp 1 yıl daha göre yapması durumunda rotasyona esas hizmet süresi olarak son idarecilik kademesindeki 1 yıllık görev süresinin mi dikkate alınacağı yoksa her iki kademedeki görev süresi olan 6 yılın mı dikkate alınacağı konusunda yaşanan tereddütlerin giderilmesi için bakanlığın açıklama bekleniyor.

habr kaynağı:mebpersonel.com

Anahtar Kelimeler:
yönetici atamada yeni kaos

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol