Öğretmen Diyarı

Yönetici atamada mahkeme kararlarına yeni yönetmeliği uygulamak

MEB, yönetici atamada dava kazananlara eyni yönetmelik hükümlerinin uygulanmasını istiyor.

MEB daha birkaç ay önce açıkladığını inkar ediyor.

Yönetici görevlendirmeleri ile ilgili İDDK kararı gereği Haziran ayında İlçe Müdürü, İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürü ve Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü değerlendirilecek okul müdürü ile en az 6 ay çalışmamışsa bu kişilerin değerlendirme puanlarının hesaba katılmaması emredilirken..http://www.memurlar.net/haber/519777/

Aynı durumda olan ve dava kazanan yöneticiler için yeni bir uygulamaya imza attı.
Özeti şöyle: http://www.memurlar.net/haber/519777/ 
1- Eski yönetici atama yönetmeliğinin uygulanmasına nedeniyle açılan ve YD veya iptal kararı verilenlerin, davacıların yeniden atanmasına imkan vermediğini,
2- Verilen YD veya iptal kararlarının, yürürlükten kaldırılan 2014 tarihli yönetmeliği canlandırmayacağı,
3- Bekletilen yargı kararları için, 6 Ekim'de yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerinin uygulanması,

Hukuku biz yazacak değiliz ama MEB 1.Hukuk müşavirliğinin yazdığı gibi olmadığı da açıktır.

O kadar çok örnek verebiliriz ki aksi uygulamaya yazmakla bitmez. Bir kere idari yargıda temel kuraldır, iptal ya da YD kararları tesis edilen işlem hiç doğmamış gibi düşünmek ve geriye dönmek gerektiği.

MEB ne diyor ben yeni bir düzenleme yaptım davayı kazanana da onu uygula. İyi de düzenleme keyfi ise ne olacak? O düzenlemede örneğin çalıştığı kurumda süre uzatma yok. Oysa ki 652 sayılı KHK'da şu hüküm yer alıyor.

"Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir."

MEB, mahkeme kararını kazanmış olmasına rağmen bekletilenlere yeni yönetmeliği uygula demekle, bir kez daha, idarenin sağlamadığı adaleti mahkeme kararı ile sağlayanlara haksızlık yapmış olmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol