Öğretmen Diyarı

Yönetici Atamada Büyük Tehlike

Alan değişikliği uygulaması sendikalarca dava edilmişti.  Eğitim-Sen ile Eğitim-Söz-Sen'in açmış  olduğu davalarda mahkemeler kararını verdi. 

Eğitim Sen'in açtığı davada  mahkeme; Sınıf öğretmenliğinden  Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliğine geçişlerin yürütmesini durdurdu.

Eğitim Söz Sen'in açtığı davaya ilişkin verilen kararda ise mahkeme;  sınıf öğretmenliğinden Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliğine ve Teknoloji ve Tasarım alanına geçişlerin yürütmesini durdurdu. Diğer alanlara geçişlerde ise hukuka aykırılık görmedi.

Şimdi mahkemelerin bu kararına göre idare ( MEB)  bir işlem tesis etmek zorunda. Kararın kendisine  tebliğinden itibaren otuz gün içerisinde bu alanlara geçen öğretmenleri eski alanlarına döndürmek zorunda.

Mahkemenin bu kararı  farklı  sorunlara yol açacak. Bu sorunlardan  birisi de  yönetici atamadır.  Kısa bir süre içerisinde bakanlık yönetici atama yönetmeliğini yayınlayacak. Akabinde hızlı bir şekilde ise illerin duyuraya çıkması ve yönetici atama işlemlerini sonuçlandırmasını bekliyoruz..

Bilindiği  üzere okul kurumlara yönetici olacakların belirlenmesinde alan/branş önemli. Herkes her istediği kuruma yönetici olamıyor.Mahkeme kararı ile alanı tekrar değiştirilen öğretmenlerin durumu ise burda karışıyor. 

Bakanlık alan değişikliği  kararını  uygulamadan illerin yönetici atama duyurularına çıkması ve atama işlerini başlatıp bitirmesi sorun olacak.
Bu öğretmenler hangi alana göre yöneticilik tercihlerinde bulunacak?

 Bakanlık  yönetici atama yönetmeliğini uygularken  alan değişikliği mahkeme karar  gözönünde bulundurmalı.Bu karardan etkilenen öğretmenler ile diğer yönetici adaylarının mağdur olmaması için tedbirini şimdiden almalıdır


kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim