Öğretmen Diyarı

Yönetici Atama Yönetmeliği İçin Öneri

Millî eğitim bakanlığı eğitim kurumları yöneticilerinin Görevlendirilmelerine dair yönetmelik için Öneri
ÖNERİ 1: 

MADDE 19 – (1) Müdürlükte dört yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdürlüğünde toplam sekiz yıllık görev süresi dolanlar ile duyurunun son günü itibarıyla 5 ve 6 ncı maddelerde belirtilen şartları taşıyanlar arasından müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlar Ek-1’de yer alan form üzerinden değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilir.

Yukarıda Müdür adaylarının değerlendirilmesi ile ilgili 19. Madde, sözlü sınava kimlerin gireceğini anlatıyor. Buna göre şu anda müdür olanları da ilk defa müdür olacaklar ile aynı havuza atıyor ve yarışması isteniyor! Bu sıkıntılı bir durum. Bir önceki yönetmelikte olduğu gibi öncelikle bu kişilerin belirli kıstaslara göre (Okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı, öğrenci temsilcisi, Milli eğitim müdürü ve şube müdürleri gibi birçok yönden puanlanması) müdürlüğünün (olumlu veya olumsuz) değerlendirilmesi, ölçülmesi gerekir. Zaten yapılan ölçümde yetersizliği görülen müdürler boşa çıkıyor ve sistemden çıkması sağlanıyordu. 06 Ekimli en son yönetmelikteki gibi devam edilirse nitelikli müdürler bu işe bir daha talip olmayacaktır. Orta vadede kurumlara nitelikli yönetici bulmakta sıkıntı yaşanabilecektir. Bir okul müdürü olarak kendimizi düşünecek olursak; öğretmenimizle müdür olmak için aynı komisyona girmek müdürü aşağılamak değil midir? Hem de 4 yıllık süre zarfında yapmış olduğu müdürlüğü değerlendirmeden! Kısacası zaten müdür olanların öncelikle müdürlüklerinin değerlendirilmesi gerekir. İlk defa müdür olacak kişilerle aynı havuza girmemesi gerekmektedir. Bu arkadaşları kendi arkadaşlarıyla yarıştırmak ne kadar mantıklı?

ÖNERİ 2:

MADDE 20 – (1) Değerlendirme sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, eğitim kurumlarının boş bulunan müdürlük sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılır.

Yukarıda ki 20. Madde Ek-1 form üzerinden değerlendirilen müdür adaylarının sıralamasından bahsediyor. Atama yapılacak kurumların üç katı aday ise sözlü sınava çağrılır diyor. Halihazırda müdür olan arkadaşların ek-1 puanları sözlü sınava çağrılacak kişiler arasında değilse, puanı yetmiyorsa ne olacak? Adam zaten müdürdü. Sözlü sınava bile giremeden tekrar müdür olamıyor. Bu durumu sendikalar kullanarak yaşlı ve puanı yüksek olacak kendi üyelerini müdür olmak için başvuru yaptırarak diğer genç arkadaşların önünü tıkamaya çalışıyor.

Bu iki öneri mutlaka değerlendirilmeli.

Bu mülakat işinin tamamen müdürlükte de kaldırılması ve sadece sınavın tekrar getirilmesi temennimiz…

 

Kaynak: kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim