Öğretmen Diyarı

Yollarını şaşırdılar anaokulu doğdu

ZEYNEL YAMAN

Özyeğin Üniversitesi'nden bir grup öğrenci, geçen temmuzda Şile'ye hafta sonu gezisi düzenledi. Dönüşte yolu kaybeden üniversiteliler, Şile sapağında yer alan, İstanbul'un Beykoz ilçesine bağlı, 1268 nüfuslu İshaklı Köyü'ne girdi. Yol üzerindeki, 47 yıldan beri eğitim veren İshaklı Köyü İlköğretim Okulu'nun şirin halini gören üniversiteliler, pazartesi günü okul müdürünü arayıp herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını sordu. Okul müdürünün "Anaokuluna ihtiyacımız var" sözleri üzerine üniversiteliler kolları sıvadı. Üniversiteliler, Okul müdürü ve velilerin çabalarına rağmen maliyetin fazla gelmesi nedeniyle vazgeçilen anaokulu projesi için ellerini taşın altına koydu.

50 BİN LİRA HARCANDI

Gençler, öncelikle kendi okullarında başlattıkları yardım kampanyası ile 9 bin lira toplamayı başardı. Ayrıca, öğrencilerden birinin babası olan hayırsever işadamı da Denizli'den kalkıp okulu görmeye geldi. Denizlili işadamı da anaokulunun yapımı için 15 bin lira yardımda bulundu. Okul aile birliğindeki velilerin ve köylülerin yanı sıra kardeş okullardan gelen yardımlar da birleştirilince, 47 yıllık Beykoz İshaklı İlköğretim Okulu'na yaklaşık 50 bin lira harcanarak prefabrik bir anaokulu inşa edildi. Anaokulu, 3 ay süren yoğun bir çalışmanın ardından, 14 öğrencisi ile bu yıl eğitim- öğretime başladı. Özyeğin Üniversitesi'ndeki öğrencilerin yoldan çıkması ile başlayan hikaye, İshaklı'daki minikler için mutlu bir sonla noktalandı.

ISINMA SORUNU VAR

Köyde yıllardır okul öncesi eğitim eksikliği çekildiğini aktaran Okul Müdürü Ahmet Taşkıran, "Şimdi anaokulumuzu kurduk, yaptık ama yine eksikler var. Tamamlamaya çalışıyoruz. Öncelikle ısınma sorunumuz var. Çocuklarımız şu anda elektrikli soba ile ısınıyor. Projeksiyon, perde ve mutfak dolabı ihtiyaçlarımız da var. Asfalt dökümü, çevre düzenlemesi ve çatı gibi belediyeye düşen görevler de bulunuyor" dedi.

 

Sabah
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim