Öğretmen Diyarı

YÖK\'ün teknik vizesi mühendisleri ikiye böldü

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı Genel Kurulu, teknoloji ile mühendislik fakültesindeki mühendislik programlarının eş değer olduğunu açıkladı. YÖK, teknoloji fakültelerindeki mühendislik mezunlarının mühendis unvanını kullanabileceğine karar verdi.

 

Teknik eğitim fakülteleri mezunları önce Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) sınavına girecek. Bu sınavda başarılı olanlar, 2 dönemlik eğitim sonrasında mühendis unvanını alacak.

 

Bu karar iki fakülteyi karşı karşıya getirirken Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), YÖK kararına itiraz ederek, yürütmeyi durdurma davası açtı. Ayrıca Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı’nın iptalini istedi.

 

ORTALIK KARIŞIR

 

Adnan Menderes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Yunus Çengel, uygulamayı “Tartışmalı ve çok doğru olmayan bir karar” şeklinde eleştirdi. Çengel, “Mühendisin görevi tasarımdır. Usta veya teknisyen ise el becerisi kullanır. İş ile eğitimleri farklıdır.

Teknisyenleri mühendis yaparsanız, ortalık karışır. Mühendis olmak için dünya standartlarında, temel bilim ağırlıklı mühendislik eğitimi lazım. Türkiye Ar-Ge yapan ülke olmadığı için iyi mühendise ihtiyaç var” dedi.

 

20 YILDIR BEKLİYORUZ

 

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yükler, kanunun 1993’te çıktığını, ilk kez uygulanacağını kaydetti. Yükler, “Mezunların, teknik öğretmen ve gerekli eğitim sonrası mühendis de olabilmesi bizim için sevindirici bir durum. 20 yıldır bekliyorduk” dedi.

 

İyi mühendisler iş bulabilecek

 

Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Çanakçı, teknik eğitim mezunlarının meslek liselerine öğretmen olarak atanamadığına dikkat çekti. Çanakçı şunları söyledi: “Mezunlar unvan sıkıntısı yaşıyordu. Bu sıkıntının aşılabilmesi için teknik eğitim fakülteleri mezunlarına mühendislik hakkı verildi.

 

Bu kararla mağduriyetler giderilecek ve piyasanın ihtiyacı karşılanacak. Mezunlarımız, mühendislik eğitimini de alacakları için aralarında fark kalmayacak. Mühendislik fakültesi mezunuyla aynı statüde değerlendirilecekler. İşsiz mühendis sayısı artacak. Ancak, iş bulanlar da iyi mühendisler olmak zorunda olacak. Kendini yetiştiren mühendis, elbette piyasada yer bulacak.”

 

NESRULLAH SONAY

 

Bugün

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
sessizgemi 2 yıl önce

Adnan Menderes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Çengel, “Mühendisin görevi tasarımdır. Usta veya teknisyen ise el becerisi kullanır. İş ile eğitimleri farklıdır.Teknisyenleri mühendis yaparsanız, ortalık karışır. Mühendis olmak için dünya standartlarında, temel bilim ağırlıklı mühendislik eğitimi lazım. Türkiye Ar-Ge yapan ülke olmadığı için iyi mühendise ihtiyaç var” dedi.Bu dekan teknik eğitim fakültesinden çıkanları teknisyen zannediyor herhalde. kime ne ünvan verildiğini bile bilmeden kimin ne ders gördüğünü görmeden söylemiş birşeyler...Teknik eğitim fakültesi mezunları mühendislerin aldığı bir çok dersi zaten görmüştür, görmediği fark derslerini de mühendislik tamamlama eğitimi ile zaten tamamlayacaktır, buna kimse itiraz etmiyor mühendis olmamızdan korkanlardan başka...Mühendisin görevi tasarım yapmak demiş dekan beyler, tasarım konusunda sanayideki bütün teknik öğretmenler mühendisleri 3 e 5 katlar. mühendisin görevi sadece tasarım değildir onu da çok iyi biliyoruz ve mühendis olduğumuzda farkımızı herkesin göreceğini bildiğimiz gibi.

piyasada öyle mühendislikler var ki herşeyi sadece kitap üstünde görmüş sanayide ustalardan öğreniyorlar birçok şeyi.dekan bey iyi mühendislere ihtiyaç var demiş, çok haklı söylemiş hodri meydan korkmayın, mühendis olmamıza engel olmaya kalkmayın, ne de olsa iyi olan kazanacak...engellemeye kalkmak yetiştirdiğiniz mühendislere güvenmediğiniz anlamına gelmektedir.iyi olan kazansın...

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim