Öğretmen Diyarı

YÖK’ten Üniversitelere ‘Seçim’ Çağrısı

Alınan kararı değerlendiren İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhan Aykaç, sınavların ayın dokuzundan sonraya ertelenmesinin öğrencilerin oy kullanmaları bakımında oldukça isabetli olduğunu söyledi. Öğrencilerin demokratik katılım haklarını herhangi bir bahane bulmadan kullanabileceklerini belirten Aykaç, “Aksi takdirde öğrenciler sınavlardan dolayı oy kullanamadık, hakkımız elimizden alındı diye bazı itirazlarda bulunabilirlerdi” diye konuştu.

 

“DEMOKRATİK KATILIM BAKIMINDAN GENÇLERİN OY KULLANMALARI ÇOK ÖNEMLİ”

 

YÖK’ün aldığı kararın isabetli olduğunu söyleyen Aykaç, “Demokratik katılım bakımından gençlerin oy kullanmaları çok önemli” dedi. Kendi üniversitelerinin akademik takvimini düzenlerken seçimi göz önünde bulundurduklarını belirten Aykaç seçimlerden bir gün önceye ve sonraya sınav koymadıklarını belirtti.

 

“Bazı okullarda seçimden sonraki gün saat dokuz gibi erken bir saatte sınav olduğunu gördüm” diyen Aykaç, “İstanbul dışında veya okudukları üniversitenin daha uzağında bir şehirde oy kullanacak olan öğrenciler haliyle gidip oy kullanamayacaklardı” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

 

“BÜTÜN ÖĞRENCİLERİ OY KULLANMAYA DAVET EDİYORUM”

 

Sınavlar arasına girecek boşluğun öğrencilerin performansını olumlu etkileyeceğini söyleyen Prof. Dr. Burhan Aykaç, tüm öğrencilere oy kullanmaları çağrısında bulundu. Sınavların peş peşe olmasından dolayı öğrencilerin hazırlık için zaman bulamadıklarını belirten Aykaç, “Böyle bir ara olması İstanbul dışına gitmeyecek öğrencileri de olumlu yönde etkileyecek ve daha çok çalışma imkanı bulacaklar” dedi. Aykaç sözlerini, “Üniversite olarak bu durumu daha önceden öngörmemiz Mütevelli Heyeti Başkanımız Abdükadir Gayretli’nin teşvikiyle olmuştur. Onun için bütün öğrencilerimizi oy kullanmaya davet ediyorum” şeklinde sonlandırdı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim