Öğretmen Diyarı

YÖK\'ten soruşturma yalanlaması

Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Cerrah hakkındaki "bir hadisi sosyal medyada paylaştığı için YÖK tarafından soruşturma başlatıldığı" iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

 

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. İbrahim Cerrah hakkında, bir hadisi sosyal medyada paylaşması nedeniyle soruşturma başlatıldığı yönünde bazı gazetelerde haberler yer aldığı belirtildi.

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, Cerrah hakkında bir soruşturma başlatılmadığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

 

"Adı geçen öğretim üyesi hakkında Polis Akademisi Başkanlığınca yapılan disiplin soruşturması sonucu ve ceza teklifi, Polis Yüksek Öğretim Kanunu'nun 17. maddesinde belirtilen '..emniyet hizmetleri sınıfındaki öğretim elemanları dışındaki kadrolu öğretim elemanlarının disiplin ve ceza işleri hakkında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun ilgili hükümleri uygulanır' hükmü çerçevesinde karara bağlanmak üzere, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına, Yüksek Disiplin Kurulu'na sunulmak üzere gönderilmiştir. Adı geçen öğretim üyesi ile ilgili olarak Polis Akademisi Başkanlığınca, basında yer alan açıklamaları hakkında soruşturma başlatılmıştır. İlgiliye, mevzuat çerçevesince gönderilen Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının savunmaya davet yazısında, hakkında hangi fiillerle ilgili soruşturma yapılmış olduğu ayrıntılı bir şekilde bildirilmiştir."

 

Dosyada, basına servis edilen paylaşım hakkında herhangi bir ceza önerisi bulunmadığı ve diğer filleriyle ilgili ceza verilmesi önerildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

"Polis Akademisi Başkanlığının ilgili hakkındaki teklifi, 22 Ocak 2015 tarihli Yüksek Disiplin Kurulu gündemine yukarıda belirtilen kanuna uygun olarak ve ilgili mevzuat mucibince alınmış, teklifin Yüksek Disiplin Kurulu toplantısında görüşülmesi sonucunda, soruşturma dosyasında bir takım eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle Polis Akademisi Başkanlığına soruşturma dosyasının iade edilmesine karar verilmiştir. Görüldüğü üzere basında çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Adı geçen ile ilgili Yükseköğretim Kurulunda bir soruşturma açılmamıştır. Soruşturma evrakı, ilgili mevzuat gereği YÖK Yüksek Disiplin Kurulunun gündemine girmiştir. Adı geçen şahıs hakkında sekiz ayrı fiil ile ilgili ceza önerilmektedir. Önerilen ceza iddia edildiği üzere hadis paylaşımı ile ilgili değildir.

 

Çeşitli medya kuruluşlarında çıkan ve gerçeği yansıtmayan bu ve buna benzer, maksatlı haberlere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna önemle duyurulur."

 

 Anadolu Ajansı

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol