Öğretmen Diyarı

YÖK'ün yeni rotası Afrika
 YÖK Başkanı Yekta Saraç Afrika ülkeleriyle yükseköğretim alanındaki ilişkileri geliştirmek için ziyaretler yaptıklarını ve gelen talepleri hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi.
YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türkiye'nin 2005 yılını "Afrika Yılı" ilan emesi ve Afrika Birliği'nin de 2008'de ülkeyi "stratejik ortak" olarak duyurmasının ardından "Kara Kıta"yla yükseköğretim alanında ilişkilerin geliştirildiğini açıkladı. Yükseköğretim alanında kurulacak sağlam ilişkiler sayesinde ülkeler arasındaki ilişkilerin geleceğinin de güvence altına alınacağının bilincinde olduklarını belirten Saraç özellikle Fransızca konuşan Müslüman Afrika ülkelerinden gelen talepleri dikkate alarak, yükseköğretim alanında Türkiye'nin birikim ve potansiyelini paylaşmayı öngören kapsamlı bir programı uygulamaya koyduklarını açıkladı.

REKTÖR İSTİYORLAR

Saraç Afrika'ya yaptıkları ziyaretler sonrasında bu ülkelerin Türkiye'den beklediği desteklerin farklılık gösterdiğini söyledi. Kimi ülkelerin Türkiye'nin yükseköğretim sistemi yönetim tecrübesinden, kimilerinin akreditasyon ve diploma denkliği uygulamalarından, kimilerinin program yeterlilikleriyle ilgili uygulamadan yararlanmak istediğini dile getiren Saraç, ayrıca uluslararası ortak üniversite kurmak, ortak program yürütmek, hatta Türkiye'den bir profesörü rektör atamak isteyenlerin bulunduğunu dile getirdi. Saraç, taleplere sürekli pozitif yaklaşmaya çalıştıklarını söyledi
Yeni Şafak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim