Öğretmen Diyarı

Yok Öyle Yağma, Dört Yılda Bir Sınav Şart!

 Yani işi gücü bırakıp sınava hazırlanacaksınız diyor yönetmelik hazretleri. Bir öğretmen sınavı kazanacak bir okula idareci olacak, işi öğrenecek sonra da “hadi bakıyım bir daha sınava” diyor yönetmelik. 

Bende diyorum ki:

Öyle yağma yok.

Araştırma görevliliğini kazananlar içinde dört yılda bir sınav olmalı. Yarın bir gün doçent, profesör olacaklar öyle tek bir sınavla olur mu?

Yetmez.

Bakanlıktaki eğitim uzmanları var ya hani hiç öğretmenlik yapmadan KPSS ile uzman olanlar onlar içinde dört yılda bir sınav olmalı.
Ayrıca, 

Tüm görevde yükselme sınavına girip hizmetli kadrosunda memur kadrosuna atananlar yeniden sınava alınmalı başaramayanlar hizmetli kadrosuna dönmeli.

Yetmez.

Maliye bakanlığındaki gelir uzmanları, muhasebe uzmanları içinde dört yılda bir sınav olmalı; hatta maliye hata kabul etmez iki yılda bir olsun.

Başka?

Sayıştay uzmanları bu ülkenin en önemli görevlerinden birini yapıyorlar. Böyle hayati bir kurumda tek bir sınav mı olur. Her yıl yeniden sınav olmalı. Hatta kazandığı sınav sonrasında başka kurumlarda bile görevlendirilmeliler. Oraları da öğrensinler.

Daha başka?

Başbakanlık, DPT, PTT, TBMM hangi kurumda sınavla girenler varsa dört yıl sonra tekrar sınava alınmalı; bakalım hak ediyorlar mı?

Vekillere diyecek bir şey yok. Onlar dört yılda bir seçime giriyorlar zaten. Ama vekil danışmanları içinde her yıl sınav olmalı. Öyle eş-dost-tanıdık-hısım-akraba ile danışman seçilemez.

Yav ne kıymetli bir şeymiş okul müdür yardımcılığı da tekrar tekrar sınava girme şartı getiriyorsunuz. Bir okulun kurum kültürü diye bir şey var. Dosyalama sistemi, arşivdeki evrak düzeni, çevre kültürü, veli profili, öğrenci alışkanlıkları daha neler neler...

Bunları her yeni gelen yeniden öğrensin diye dört yılda bir sınav!

Bence çok ama çok mantıklı!!!!!!!
Kaynak: www.mebpersonel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim