Öğretmen Diyarı

YÖK Öğretmenleri Mağdur Edecek

Sitemize başvuranın eşi ÖYP(Öğretim Üyesi yetiştirme Programı) tercihlerine göre Şanlıurfa Harran Üniversitesini kazanıyor.Tüm şartları sağlıyor ki bu şekilde üniversiteye öğretim görevlisi olarak başlıyor. Üniversitede Rektör’ün başkanlığında kurul toplanıyor.Bu kurul ÖYP ile atananların gerekli şartları taşıyıp taşımadığına kriterlerine bakıp karar veriyorlar.Kurulla beraber Rektör ÖYP ile atanan öğretim görevlisinin Başvuru şartlarında olan yüksek lisansı kabul ederek direkt doktora yapabileceğini karar verip onaylanıyor.YÖK’ e bu şekilde belgeler gönderiliyor.Her ne hikmetse YÖK’te belgeleri kabul eden ve  alan bir memur bu arkadaş ve onun gibi öğretim görevlilerin İlan şartlarını taşımadığı gerekçesi ile YÖK’ün mevzuat birimine göndererek karara varılmasını istiyor.Üzerinden bir hayli zaman geçmesine rağmen YÖK’ün bu konuya karar verecek mevzuat kurulu toplanmıyor ve bir türlü karar vermiyor ve birçok araştırma görevlisi bekleyerek mağdur oluyor.Araştırma görevlileri itiraz edemiyorlar,aradıklarında veya gittiklerinde azarlar gibi konuşmalara maruz kalarak bu konunun üzerine gitmemeleri konusunda uyarılarla karşı karşıya kalıyorlar.

 

  Bir yandan Türkiye genelinde şartlara uygun olarak ÖYP ile  araştırma görevlisi olarak üniversitelere atanan araştırma görevlileri sebepsiz yere atamaları iptal edilme olasılığı bir taraftan YÖK mevzuat  kurulunun olumlu yada olumsuz karara varmak üzere toplanamamasından dolayı 2014 özür atamalarını kaçıracak öğretmen eşler.
 
  Yüksek Öğretim Kanunun 39. Ve 35. Maddesini incelediğimde sıkıntının ne denli hassas olduğunu daha iyi anladım.39. madde geçici görevlendirme 35. Madde ise kalıcı görevlendirme olarak kısaca söyleyebiliriz.A(üniversitenin iğsmini vermiyoruz)üniversitesine atanan araştırma görevlisi 39. Madde ile önce B Üniversitesine görevlendiriliyor.Daha sonra yaptığı görevin kalıcı olması için 35. Madde ile kalıcı görevlendirilmesini bekliyor.Bu maddeye dayanarak öğretmen olan eş, eş durumuna başvurmaya hak kazanabiliyor.Çünkü bu görevlendirme 4-5 yıllık bir süreci kapsadığı için diğer geçici görevlendirmelerden ayrılmaktadır.Bu yüzden de eş özrü durumu atamalarına başvurmaya olanak sağlıyor.35. maddeye dayanan kalıcı görevlendirme yazısını bekleyen araştırma görevlileri yazının çıkmaması üzerine YÖK’e başvurduklarında gerekli şartları taşımadıkları sebebiyle kadrolarının tehlikeye girdiğini öğreniyorlar.Açıkçası ÖYP ile atanan araştırma görevlilerinin hatta daha sonra rektör onayını almasına rağmen kadrolarının iptal edilme durumu ile karşı karşıya bırakılması ve geri dönüt verilememesi çok büyük bir haksızlık.Dava açılması durumunda YÖK kazanılmış bir hakkı ellerinden aldığı için kaybedecektir.En vahimi ise mevzuat kurulunun toplanmayıp öğretmen olan eşleri mağdur etmesi bir başka mağduriyeti beraberinde getiriyor.
 
  Öğretmenin mağduriyetini anlattığı yazı
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Merhaba Sedat Bey,
Geçen yaz da sizin bilgi ve tavsiyelerinizi istemiştik. Bu kez durumumuz farklı ama mağduriyetimiz devam etmektedir. Dilerseniz sizi sıkmadan anlatayım:
 
Eşim 2013 Ağustos ÖYP yerleştirmelerinde (A) Üniversitesi'nde Arş. Gör. olarak kadroya geçti. Doktorasını yapmak üzere Eskişehir B üniversitesi'ne geçici olarak (YÖK ÖYP 39. Madde ile) görevlendirildi. Buraya kadar herhangi bir problem yok.
 
Daha sonra kalıcı görevlendirilmesini beklemeye başladık. Yani bu;
ÖYP Yönetmeliğinin 35. Maddesi ile Eskişehir B Üniversitesi'ne kadrosunun alınması demek oluyor. Ben de Şubat 2014 özür grubu tayinlerine başvurabilmek için bu 35. Madde ile eşimin görevlendirildiği yazının Eskişehir B Üni'den yazılıp gönderilmesini bekliyordum. 
 
Aradan uzun zaman geçmesine rağmen halen bir gelişme olmayınca YÖK Personel İşleri'ni arayalım dedik ve aradık. Eşim telefonu açan görevliye "35. Madde ile görevlendirilmesinin halen yapılmadığını" söylediğinde görevli kişi "Eşimin ÖYP atama ilanındaki gerekli şartları sağlamadığı için atamasının yanlış yapıldığını, bu sebeple "bırakın benim eş durumundan başvuru yapabilmemi ", eşimin görevden bile alınabileceğini söyledi. Eşimin ve aynı durumda olan bir çok kişinin belgelerinin mevzuat birimine gönderildiğini, "ÖYP mevzuatıyla ilgili heyetin" bir karara varmasını beklediklerini söyledi. Şok olmuştuk! Ve aradan geçen 4-5 haftaya rağmen hala bir gelişme yok. 
 
Nasıl bir kurul ki, bu kadar insanı diken üstünde haftalardır bekletiyor. Açtığımız telefonlarda ve bizzat YÖK'e gidip sorduğumuzda da "olayı karıştırırsanız sizin aleyhinize olur, itiraz etmeniz zor olur" diyerek geçiştiriyorlar.
 
Ben sadece eşimin yanına gitmek ve Türk Aile yapısına uygun bir şekilde, kanunların bize verdiği hakların sağladığı koşullarda yaşamak istiyorum. Ayrı kalmak istemiyorum. Bu durumda benim yapmam gereken nedir?
 
Bununla beraber, eşim 35. Maddeyle görevlendirildiğinde dahi, MEB'den ben tayin isteğinde bulunduğumda, il MEM bana eşim geçici görevlendirmede olduğu için isteğim kabul edilmiyor. İlla Ankara MEB'e gidip oradan telefonla il MEM'i aratıp kabul ettirebiliyoruz. Bu durumu yaşayan çok arkadaşım var.
 
Lütfen Sedat Bey, bana yol göstermenizi yürekten istiyorum. Hatta bu durumu gerektiği şekilde insanlara duyurmanızı rica ediyorum.
 
Saygılarımı sunuyor, iyi çalışmalar diliyorum size

 

 
 
 
 
YÖK Kanunu ilgili madde 
35. MADDE
(5) ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil sınav puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri, YÖK tarafından yerleştirildikleri ÖYP lisansüstü programlarına kayıt yaptırdıktan sonra, YÖK Yürütme Kurulu kararı ile 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi uyarınca ÖYP kapsamındaki diğer yükseköğretim kurumlarında görevlendirilebilirler. Talepleri halinde ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri yüksek lisans eğitimlerini atandıkları yükseköğretim kurumlarından da alabilirler. Ancak Doktora eğitimi için, ilgili anabilim dalının ÖYP kapsamında eğitim veren program sayılıp sayılmayacağına, kuruluş tarihinden itibaren 10 yıl geçmeyen yükseköğretim kurumları için, YÖK Yürütme Kurulunca karar verilir. İlgili alanda ÖYP kapsamında eğitim veren programlara sahip yükseköğretim kurumları kendi kadrolarına atanan araştırma görevlilerini YÖK Yürütme Kurulu kararı gerekmeksizin doktora eğitimine başlatabilirler.

Sedat DEGER
 
 
 
 
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim