Öğretmen Diyarı

YÖK, Mühendisliğe de baraj getirecek!

SÖZCÜ EĞİTİM- Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye’deki üniversitelerde Tıp Fakültesini tercih edecek adayların ilk 40 bin, Hukuk Fakültelerini tercih edecek adayların ilk 150 bin sıralaması içerisinde olması şartını getirmişti. YÖK Başkanı Yekta Saraç, Ziraat, Su ürünleri ve Orman fakülteleri hariç Mühendislik fakültelerine de baraj getireceklerini açıkladı. Mühendislikte en düşük başarı sırasının 240 bin olacağını, Mimarlık Fakülteleri için de baraj hazırlığı olduğunu belirtti.

MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI GETİRİLMELİ!

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), YÖK’ün Tıp için 40 bin, Hukuk için 150 bin barajına karşılık, sıralama sınırını Tıp için 22, Hukuk’ta ise 98 bine indirmişti. BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, YÖK Başkanı Saraç’ın mühendislik baraj sınırlaması getirileceğini duyurmasının ardından mesleki yeterlilik sınavının önemini vurguladı. Yücel, sosyal medya paylaşımlarıyla YÖK’ün sıralama sınırlamasının Mesleki Yeterlilik Sınavları gelinceye kadar devam etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Baraj sınırlaması getirmekten çok bu bölümlerden o meslek için ihtiyaç duyulan bilgi, beceri, tutum ve davranışlara uygun mezunlar verebilmek önemli. Bunun için de Yücel’in dikkat çektiği mesleki yeterlilik sınavları büyük önem arz ediyor.

BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’in sosyal medya paylaşımlarında şu ifadelere yer verildi:

- YÖK Mühendislik Fakültesine de sıralama sınırı getiriyormuş. Tıp ve Hukuk’taki gibi Mimarlıkta da olmalı,

- Fakülte ve bölümlere girişteki sınırlama mesleki yeterlilik sınavı gelene kadar devam etmeli,

- Üniversiteye giriş hem yüksek öğretimi hemde lise eğitimini dizayn ediyor. Böyle olmamalı,

- YÖK çok önemli bir karar daha vermeli, sıralama sınırı getirdikten sonra üniversiteler kendi öğrencisini o sınırlar içerisinden seçebilmeli.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol