Öğretmen Diyarı

YILLARDIR ATAMA BEKLEYEN BİNLERCE RESİM ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNLARININ ÇIĞLIĞI

/ Özel bir yetenek ve duyarlılık gerektiren bölümümüzde özel yetenek sınavına giren binlerce kişiye karşı yeteneklerimizi ıspatlayarak kazanmış olduğumuz bölümümüzde aldığımız eğitim ile yeteneklerimizi dahada geliştirerek Öğretmen olma hayali ile bitirdikten sonra , aslında öğretmen seçmede çokta yeterli görülmeyen KPSS ye girerek hedefimize koşma çabası içerisindeyiz.

Bizler bu sınava hazırlanırken yaklaşık 9000 mezunumuzla yarış içerisinde KPSS den yüksek puan almaya çalışırken bir yandan bizim dışımızda gelişen diğer olumsuzluklar bizleri dahada bunalıma itmektedir. Yaş aralığının 22 ve 32 yaş arasında değiştiği yıllardır atama bekleyen ve bu uğurda 1.yılından 10. yılına kadar çaba sarfeden mezunlarımıza büyük haksızlık (MEB in açıklamasıyla bir seferliğe mahsus da olsa) 10 yıldır hiç bir resim öğretmenliği mezununa ayrılmayan 1400 kişilik kontenjanın bizim kadar eğitim almamış sınıf öğretmenlerinin geçirilmiş olmasıdır. İdealleri hedefleri olan yıllardır atama için çaba sarfeden genç öğretmen adaylarına büyük haksızlık olmuştur bu haksızlığın telafisini bize yıllarca verilmeyen 1400 kişilik kontenjanın ' bizler içinde bir sefere mahsus da olsa ' 2014 ağustos atamasında verilerek hedefleri idealleri olan yetenekli verimli genç öğretmen adaylarının mutluluğuyla giderilmesini bekliyoruz. Okullar da Resim Öğretmenliği açık gösterilmeyerek müdürlerin müdür yardımcılarının ve diğer branş hocalarının ek ders karşılığı dersimize girmesi bu bölümde 4 yıl eğitim almış bizlere haksızlık olduğu kadar bu dersi alan öğrenciler açısından da büyük bir haksızlıktır.

Bu sorunların çözülmesi için öncelikle Resim Dersinin gereken önemine yeniden kavuşturularak önceden 2 saat olan ders saatimizin yeniden 2 saat olarak düzenlenmesi ve seçmeli ders olmaktan çıkarılarak zorunlu ders haline getirilmesiyle başlanmalıdır.Yıllardır masa başlarında yaklaşık 9000 mezun olarak yarıştığımız sınavda az bir kontenjanla her yıl aynı bunalıma sürüklenen umutsuzluğa itilen mesleğine kavuşma arzusunda olan genç Resim Öğretmenlerinin sesinin vicdanlara ve ilgili mercilere ulaşmasını bekliyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim