Öğretmen Diyarı

Yıkım kararına rağmen eğitime devam ediliyor

Manisa’nın Yunusemre İlçesi’nde, bir okul içindeki binanın yıkımı kararıyla bir yılı aşkın zamana rağmen öğrencileri taşıyacak yer bulunamadığı için eğitime ara verilmedi. Şuana kadar olası bir facianın yaşanmadığı binanın önümüzdeki günlerde tahliye edileceği, öğrencilerin inşası ve ince işleri biten yeni okula iki hafta içinde nakledileceği belirtildi.


Geçen yıl Ocak ayı içinde yapılan yapı denetim kontrolünde; Sekiz Eylül Kemal-Neşen Dömekeli İlkokulu’nun 1972 yılında hizmete giren A Bloğu için ‘Depreme Dayanıksızlık’ raporu verildi, yıkım kararı çıktı. Bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen 230 anasınıfı ve birinci sınıf öğrencisi A Blok’taki eğitimlerine devam etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül, "Okulumuzda şuanda ilkokul ve ortaokul olmak üzere A ve B bloklarında yaklaşık 1600 öğrencimiz eğitim görüyor. 8 derslikli olan A Blok, 1972 yılında yapılmış. Elbette ki burası için depreme dayanıksızlık ve yıkım kararı verecekler. Bu karar bir yıl öncesi çıkmış bir karar. Fakat buradaki eğitim gören öğrencilerimizi nakledeceğimiz başka bir okul yok. Bu nedenle de bu bloğun yıkım işlemi yapılamıyordu" dedi. İlçede yapımı yeni tamamlanan bir okula öğrencilerin nakledileceğini söyleyen Şengül, "Büyükşehirle birlikte kapanan İl Özel İdaresi tarafından; Hafsa Sultan Mahallesi’ndeki Halit Görgülü Lisesi’nin yanına yapılan 21 derslikli okul var. Okulun tamamlanması yeni bitti. Önümüzdeki hafta içinde okulu teslim alacağız. Sekiz Eylül Kemal-Neşen Dömekeli İlkokulu için şu formülü geliştirdik. Okulun bünyesinde eğitim gören ortaokul öğrencilerini yeni 21 derslikli okulumuza nakledeceğiz. Daha sonra A Blok kısmındaki öğrencilerimizi de 10 yıllık bina olan B Blok’ta eğitim görmelerini sağlayacağız. Böylece yıkım kararı verilen A Blok, önümüzdeki iki haftalık süreç içinde boşalmış olacak" dedi.


A Blok’un yaz tatilinde yıkılmasını beklediklerini söyleyen Şengül, "Okulda eğitim devam ettiği için düşüncemiz A Blok’un yaz tatiline girildiğinde yıkılması. Birbirine yakın iki bloktan birinde eğitim sürerken yıkımın yapılması, öğrencilerimizin zarar görmesine sebep olabilir. Bunu istemeyiz. Sanırım A bloğun yıkımı okulların yaz tatiline girmesinden sonra yapılacak" dedi. Şengül, yıkılacak binanın yerine Türk Kızılay’ı tarafından ek bina yapılacağının müjdesini de verdi.

 

kaynak: (DHA)


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol