Öğretmen Diyarı

YETİŞTİRME KURSU AÇILAMAYACAK BRANŞLAR

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi’ne göre hangi branşlardan kurs açılacağı açık olarak verilmemiştir. Oysa Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bazı branşlarda kurs açılamayacağını belirten görüş yazısını illere gönderdi.


Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi”ne aykırı olarak bazı branşlarda kurs açılamaz diyor.


Oysa hangi branşlardan açılır hangi branşlardan açılmaz diye bir ibare bulunmamaktadır.


Kurs Açılacak Dersler Nasıl Belirlenir?


Yönetmeliğin, üçüncü bölümü Madde 10’da “Kurslar, öğrenci/kursiyer ve velilerden gelen istek üzerine kurs merkezlerinde belirlenen dersler için açılır.” Şeklinde ibare bulunmakta olup Hayatboyu Öğrenme Müdürlüğü’nün gönderdiği yazı bunu reddetmektedir.


Hayatboyu Öğrenme Müdürlüğü şu branşlarda açılamayacağını belirtiyor:


İlkyardım, Bilgisayar kullanımı, Voleybol, Badminton, Beden Eğitimi, Müzik gibi branşların bu kurslar içerisinde değerlendirilmemesi gerektiğini savundu.


Fakat yönerge açıktır. Veli ve öğrenci hangi kurstan yeterli sayıya ulaşırsa okulda bulunan derslerden ondan istediği gibi katılma hakkına sahiptir. Bu konu ile ilgili olarak yazıya itirazda bulunulabilir, çünkü yönerge açık ve nettir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol