Öğretmen Diyarı

YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE TEREDDÜTE DÜŞÜLEN HUSUSLAR!

“Görevde yükselme, unvan değişikliği ve yer değiştirme yönetmeliği 12 Ekim 2013 tarihinde yayınlandı. Yer değiştirme yönetmeliği ile ilgili iki önemli konu açıklanmayı beklemektedir. Bunlardan bir tanesi İki alt ve Üst bölge ile ilgili tercihler diğeri de hizmet sınıfları değişen taşra yöneticilerinin tayin isteyip istememe meselesidir.”

Hizmet bölgeleri değişen taşra yöneticileri tayin isteyecek Mİ? 
Yeni yayınlanan görevde yükselme, unvan değişikliği ve yer değiştirme yönetmeliği ekinde bazı ilçelerin hizmet bölgeleri değişti. Bazı ilçeler üst bölgeye terfi ederken bazı ilçelerde alt bölgeye düşürüldü(!) Hizmet bölgeleri değişen taşra eğitim yöneticilerinin rotasyona tabi olup olmayacağı tereddüt konusu oldu. Yönetmeliğin Geçici ikinci maddesinin 3. Fıkrası bu hususa açıklık getirmek için konulmuş olsa da tereddütleri giderememiştir.

Geçici Madde-2
(3) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce görev yaptıkları hizmet bölgelerinde halen asaleten bulunulan yöneticilik kadrosuyla aynı kadroda asaleten geçen hizmet süreleri, o bölgenin hizmet süresinin hesaplanmasında dikkate alınır.

“O bölgenin” ifadesinde anlatılmak istenenin önceki hizmet bölgesi olduğunu iddia eden taşra yöneticilerinin bir kısmına göre hizmet sınıfı değişen ilçelerde görev yapan yöneticiler rotasyona tabi değiller. Tam tersini düşünen ve zorunlu yer değiştirmenin mantığına aykırı olduğunu iddia eden yöneticilerde; hizmet bölgesi değişen ilçelerde görev yapan yöneticilerin de rotasyona tabi olduğunu ifade ediyorlar.
Bence iki iddia da doğru! Nasreddin hoca misali! Zorunlu yer değiştirmenin mantığına baktığınızda il/ilçenin önceki hizmet sınıfı önemli değil. Yerleşim yerinde hizmet sürenizi doldurduğunuzda yer değiştirmeniz gerekiyor. Ancak yönetmeliğin yukarıdaki fıkrasını okuduğunuzda “O bölge “ ifadesinden daha önce görev yaptığı bölge de anlaşılabilir. Oysa açık ve seçik olarak eski /yeni yönetmelik ayrımı yapılsa zihinleri karışmayacaktı.
“İki Alt ve Üst Bölgeden Tercih Yapma”
Yönetmeliğin 29.maddesinin 2. Bendi;
2) Bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi yöneticilere 20 tercih hakkı verilir. Halen görev yaptıkları hizmet bölgesinde bu Yönetmelikte öngörülen çalışma süresini tamamlayanlar, daha önce görev yaptıkları hizmet bölgeleri bakımından bu Yönetmelikte öngörülen çalışma sürelerini tamamladıkları hizmet bölgeleri dışında olmak üzere, iki alt ve iki üst hizmet bölgesine yer değiştirmek üzere tercihte bulunabilirler. Halen bulundukları hizmet bölgesi itibarıyla iki alt ve iki üst hizmet bölgesini tercih edemeyecek durumda olanlar, daha önce bölge hizmetini tamamlamadıkları hizmet bölgelerini tercih ederler.
2.sınıf hizmet bölgesinde görev yapan taşra yöneticisi hangi hizmet sınıflarını isteyecek? İki üstü olmadığı için yalnızca 4.sınıf ilçeyi mi isteyecek? Bazı yöneticiler 1.sınıf hizmet bölgesine tayin isteyemeyeceklerini, yalnızca 4'ten tercih yapabileceklerini iddia ediyorlar. Bir kısım yönetici ise 1,3 ve 4.sınıf hizmet bölgelerinden tercih yapabileceklerini söylüyorlar. Diğer bölgeler içinde aynı şeyleri söylemek mümkün. 
1.sınıf hizmet bölgesinde görev yapan yalnızca 3 ü istediğini düşünelim. 5.sınıf hizmet bölgesindekilerde 3.isteyecektir. 3.sınıftaki ilçe sayısına baktığımızda bunun mümkün olmayacağını görmekteyiz. Ancak atanamayanlar için bilgisayar kurası devreye gireceğinden 1.sınıf ilçede görev yapanların birçoğunun kuraya kalacağını tahmin edebiliriz. 
İki alt iki üst hizmet bölgesinden anladığımız her iki bölgenin de isteneceği yönündedir. Yani 5.sınıf hizmet bölgesindeki 4 ve 3 ü isteyecek.1.sınıf hizmet bölgesinde görev yapan yönetici de 2.ve 3. Sınıf hizmet bölgesinden tercih yapabileceklerdir. Ama bizim ne anladığımız değil yönetmeliğin ne yazdığı önemlidir…
Bu soruların cevabı ancak yayınlanır ise kılavuzda cevabını net olarak bulacaktır(!) Bu arada bakanlık tereddüt edilen hususlar konulu bir açıklama yapmaz ise…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim