Öğretmen Diyarı

Yeniyüzyıl gazetesi: Eğitimde müdür koltuğu satrancı‏

 

 

Bakanlıkça geçtiğimiz yıl 10-28 Şubat 2014 tarihindeki sınava 5 bin 913 müdür adayı katılmıştı. Yazılıda, 70 puan barajını 3 bin 287 aday aşarak başarılı olarak, sözlüye girme hakkı elde etti. Her iki sınavda da, 70 puan barajını aşarak başarılı olan bin 709 aday ise Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında şube müdürü olarak atandı. Atamadan sonra, sözlü sınavda adil davranılmadığını iddia eden çok sayıda müdür adayı MEB aleyhine yürütmenin durdurulması talebiyle idare mahkemelerine dava açtı. 

Sözlü, objektif olmaz 

Kırıkkale’den sınava giren F.O adlı aday da Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne başvurdu.Yazılı sınavda 70 puan barajını aşarak başarılı olan aday, sözlü sınavda 60.4 puan verilerek başarısız kabul edilmesine itiraz etti. İdare mahkemesi, sözlü sınavın objektif kriterlere dayanmadığına hükmederek yürütmeyi durdurdu. Öğretmeni tekrar sınava alan ve bu kez sözlüde de 70 ortalamasını geçen F.Ö, Şube Müdürü olarak atandı. Ancak Bakanlık, Ankara 7.İdare Mahkemesi’nin bu kararının yürütmesinin durdurulması talebiyle de Danıştay’a dava açtı 

Bakanlık itiraz etti 

Bakanlığın itirazıyla Danıştay İkinci Dairesi’nde görülen 2015/3097 Esas sayılı davadan; sınav mağduru olduğunu ileri süren şube müdür adayları lehine karar çıktı. Mahkeme, bin 709 şube müdürünü ilgilendiren emsal oluşturacak kararında; sözlü sınavla yapılan tüm atamaların iptaline hükmetti. Adayların, sözlü sınavın tamamen iptali talebi ise mahkemece reddedildi. Kararda; devlette görevde yükselmek için adaylar arasında objektifliği sağlayacak olan yazılı sınav başarı puanının değerlendirilme dışı bırakılamayacağı vurgulandı. Başarı kriterlerinde daha muğlak olan sözlü sınav sonuçlarının esas alınmasının liyakat esaslarına aykırı olduğuna hükmedildi. 

Gözlemle değerlendirme 

Görevde yükselmenin liyakat sistemine dayandığını belirten mahkeme; “Objektif kurallar çerçevesinde işin ehline verilmesi ve hak etme kavramı bunun temelinde yatmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sözlü sınavda değerlendirme kriterlerinin bir kısmının gözlem ve kanaate dayalı olduğu açıktır. Adayın neden başarısız olduğu somut bilgi ve belgeyle kanıtlanmalı. Aday 60.4 puanla başarısız bulunmuş ama hukuken itibar edilebilir bir sebep ortaya konulmadan başarısız sayılmış.Davacının bilgisi ve yeterliliğinin objektif değerlendirildiğinden söz etmeye olanak yoktur” denildi. Bakanlığın, Danıştay İdari Dava Daireler Genel Kurulu’na başvurması bekleniyor.

“5 bin 913 kişinin hakkı gaspediliyor”

TÜRK Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Çürük bir yönetmeliğe göre yapılan atamalar üstelik mahkeme kararı da varsa zaten geçersiz olmalıdır. Bakanlık, hem sözlü hem yazılı sınav yapmış gibi görünüyor. Ancak yazılı sonuçlarını atamada dikkate almayarak, sadece sözlü puan üstünlüğüne göre atama yapıyor. Bu son kararda Danıştay, sözlü sınavla atama yapılamayacağını ve her iki sınavın da aritmetik ortalamasının alınması gerektiğine hükmetti. Aynı zamanda da bin 709 kişinin atamasının iptal edilmesi gerektiğine kararında yer verdi. Bakanlık yargı kararını 30 gün içinde uygulamak zorunda. Bu olayın bu kadar içinden çıkılmaz hale gelmesinin sebebi Bakanlığın kendisidir. Sayın Başbakan, ‘hakkı yenen bizim yanımıza gelsin’ diyor. Atama bekleyen 5 bin 913 kişinin hakkı gaspediliyor. Ortada yargı kararları ve uygulamayan bir Bakanlık var.”

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol