Öğretmen Diyarı

Yeni Yönetmeliğe Göre Liselerde Telafi Sınavları Nasıl Yapılacak?

 Lise yönetmeliğinde son 2 yıldır yapılan değişikliklerle yazılılardaki başarı kıstasları, yazılıların yapılma şekilleri ve sınıf geçme kuralları da değişti. 2013'te yayınlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yazılılar için %50 başarı şartı getirilmişti. Eğer bu şart sağlanmazsa yazılıların tekrarı gerekiyordu. 2014'te ise ilgili maddede şöyle bir değişiklik yapıldı:

 

MADDE 47 "(3) Yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmeler okulsorusonunda başarısız dersi bulunan öğrenciler için her bir dersten dönem sonunda ayrıca ortak bir sınav daha yapılır. Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de girer ve sınavdan alınan puan diğer puanlarla birlikte dönem puanının hesaplanmasında aritmetik ortalamaya dahil edilir." 

 

SONUÇ:  13 Eylül 2014'te yapılan değişiklikle yazılılarda başarısızlık durumunda %50 şartı kaldırldı yerine dönem sonunda yapılacak olan telafi sınavı getirildi.

 

İlk defa uygulanacak telafi yazılılarının nasıl yapılacağını, olumlu ve olumsuz yönlerini sıralayalım:

1. Telafi yazılısı son yazılılardan sonra ve performans notları da verildikten sonra yapılacak. Ancak dönem sonuna denk geldiği için bir çok öğretmen notları yetiştiremediği için sıkıntılara neden olabilir.

 

2. Telafi yazılıları diğer yazılılar gibi ortak yapılacak.

 

3. Dönemin sonunda yapılacağı için dönem boyunca işlenen konulardan öğrenciler sorumlu olacak. Yazılı soruları hazırlanırken bütün dönem işlenen konulardan eşit derecede soru sorulması gerekir.

 

4. Telafi yazılısı sorularının klasik/yoruma dayalı olarak yapılması esastır. Mümkün olduğu kadar test şeklinde hazırlanmamalıdır. Çünkü MEB ve ÖSYM ileride yapacakları tüm sınavları klasik/yoruma dayalı yapmayı hedefliyorlar.

 

5.Telafi yazılısına başarısız öğrenciler ile isteyen başarı öğrenciler girebilir. Kimlerin yazılacağı gireceği net olmadığı için ortalama yükseltme sınavlarında olduğu gibi öğrencilerden dilekçe alınması kargaşayı önleyecektir. 

 

6.Telafi yazılısında alınan puan aritmetik ortalamaya dahil edilecek. Yani geçen yıl uygulandığı gibi alınan en yüksek puan kabul edilmeyecektir. Bir örnek üzerinde değerlendirelim:

 

Ahmet'in I.Dönem Tarih Dersi Notları

I.Yazılı: 40

II.Yazılı: 50

I.Performans: 50

II.Performans: 40

Ortalama:         45

Telafi Yazılısı Notu: 20

Ahmet'in telafi yazılsı olmadan ortalaması 45 iken telafi yazılısında aldığı not sonucunda ortalaması 40'a düşmüştür. Ancak not yükseledebilir. 

 

Kısacası dersi zayıf olan bir öğrencinin telafi yazılısına girmesi yararına olabilir. Ancak dersi zayıf olmayan bir öğrencinin aldığı notla ortalamasına düşürebileceğini unutmaması gerekir

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim