Öğretmen Diyarı

Yeni yılda eğitimde güzel şeyler olacak

Her şeye rağmen ülkemizde güzel işler oluyor. Eğitim gündemi de bu güzelliklerden nasibini alıyor. Bizim de temennimiz; eğitim adına dilenen tüm iyi dileklerin 2015 yılında en güzel şekli ile hayata geçmesidir.

2015 yılının takvim yapraklarını da birer birer koparmaya başladık. 2015 yılına girerken iktidar-muhalefet, yaşlı-genç, öğretmen-öğrenci, patron-işçi… aklınıza gelen hemen her kesimden kim olursa olsun yeni yılla ilgili dileklerine baktığınızda istisnasız hepimiz; “Tüm insanlık için mutlu, huzurlu, sağlıklı, savaşsız, adilce paylaşımlı bir dünyanın olmasını.” diledik. 2014 ve daha önceki yıllara baktığımızda maalesef hep tekrarlanan bu iyi dileklerin yine insanlar tarafından yerine gelmesinin engellendiğini gördük.

 

2015 yılının ilk gününde de haberlere baktığımızda hiç de iç açıcı haberlerle karşılaşamadık. Bu iç karartıcı haberleri tekrarlayıp yılın bu ilk günlerinde sizlerin de içini karartmak istemiyorum. Fakat maalesef görünen manzara-i umumiye bundan ibaret.

 

2014 yılında ülkemizde eğitim gündemi olarak ilk sıralarda eğitimin kalitesinin yükseltilmesini konuştuğumuzu söylemek isterdim. Fakat konuştuğumuz konular gündemde. 2014 yılında en çok TEOG sınavları ve yerleştirmelerini konuştuk. Bu yıl da konuşmaya devam edeceğe benzeriz. Çünkü yılın ilk günü TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının itiraz edilen sorularla ilgili mahkemenin sonuçlanmasından sonra açıklanacağı haberi geldi.

 

Yine dershanelerin kapatılması konusu 2014 yılı boyunca en çok konuştuğumuz eğitim gündemi maddelerinden biriydi. Kanuna göre 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren artık üniversiteye, liseye hazırlık dershanesi diye bir eğitim kurumu ülkemizde yer almayacak. Bu yıl da bu konu zaman zaman eğitim gündeminin önüne temcit pilavı gibi geleceğe benzer.

 

2014 yılında en çok tartışılan eğitim gündemlerinden biri de eğitim yöneticilerinin; okul müdürü, müdür başyardımcısı ve yardımcılarının atanması mevzuu idi. Kanun çıktıktan sonra artık Milli Eğitim Bakanlığı’nda okul yöneticiliği bir görevlendirme pozisyonundan başka bir şey değildir. Okul yöneticileri 4 yıllığına belli kriterlere göre belirlenmekte, bu kriterleri yerine getiremeyen okul yöneticileri görevden alınıp, tekrar asli görevi olan öğretmenliğe döndürülmektedir. Konu çok uzun olduğu ve taraflar farklı yönlerden baktığı için yönetici kadrosunda olan kişileri pek memnun etmek mümkün değil gibi görünüyor. Fakat kamuoyu, hizmet alan veli, öğrenci durumdan pek de rahatsız değil gibi görünüyor. Çünkü idari görevde olanlar bu makamların artık kendilerine emekli olana kadar hak olarak verilmiş bir kadro olmadığının farkında. Bu nedenden dolayı da hizmet alan kitleye daha bir duyarlı davranmak zorunda. Az önce de belirttiğimiz gibi; idarecilerin atanması konusu daha çok su kaldıracak bir mevzuu. Tarafların birbirlerini mahkemeye vermesi, taraflar tarafından daha sürecin sonuçlanmadığını; bu nedenden dolayı 2015 yılında da bu konuyu eğitim gündeminde uzunca bir süre daha tartışacağımızı söylersek yanılmış olmayız.

 

2014 yılının son düzlüğünde Aralık ayında toplanan 19. Milli Eğitim Şurası da aldığı tavsiye kararları ile medyada bir bardak suda fırtınaların koparılmasına neden oldu. Mesele üzüm yemek mi; bağcıyı dövmek mi anlayabilen varsa bize de izah etse hiç de fena olmaz. Maalesef tarafların asıl amacının eğitim olmadığı, birbirinin kendince açığını kollayıp; taraftarları adına yüze geçme gibi bir lükslerinin ön planda olduğun söylersek lütfen kimse alınmasın.

 

2015 yılı tüm insanlığın temennilerinde olduğu gibi iyi bir şekilde dönüşse ne de güzel olur. Eğitim gündeminde de 2014 yılında konuştuğumuz bu konuların hiç birini konuşma ihtiyacı hissetmeyiz. Öğrencilerimize nasıl daha iyi bir eğitim ortamı oluşturabiliriz? Eğitimin temel unsurlarından öğretmenlerimizin yaşam standartlarını yükseltip, eğitim adına nasıl büyük adımlar atabiliriz? Yıllardır dilimize dolayıp durduğumuz öğrencilerimizin her bir bireyini nasıl hayata güvenle bakabilecekleri, kendi istek ve kabiliyetlerine göre bir şekilde hazırlayabiliriz? …. minvali üzere soruların cevapları ile meşgul oluruz.

 

Her şeye rağmen ülkemizde güzel işler oluyor. Eğitim gündemi de bu güzelliklerden nasibini alıyor. Bizim de temennimiz; eğitim adına dilenen tüm iyi dileklerin 2015 yılında en güzel şekli ile hayata geçmesidir. 2015 eğitim gündeminde hep iyilikleri, güzellikleri konuşmak, sizleri bunlardan haberdar etmek dileklerimle; kalın sağlıcakla. (2.1.2015)

 

www.facebook.com/ekrem.aytar.9                                                    

www.twitter.com/ekremaytar

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol