Öğretmen Diyarı

\'Yeni\' Türkiye; harem selamlık

BURCU CANSU

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın  açılışını yaptığı 19. MEB Şûrası’nda ilkokul 1,2 ve 3. sınıflara Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi konulması önerisi kabul edildi. Kuranı Kerim, Peygamber’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinden birinin haftada 6 saate çıkması önerisinin yanı sıra, karma eğitimin esnetilmesi önerisi de karara bağlanacak öneriler arasında.

 

DİNCİLİK TARTIŞMASI

Şûra’da Eğitim Bir-Sen dini eğitimde ısrarcı olurken, Eğitim Sen laik, demokratik, bilimsel eğitimi ortadan kaldıracak kararlara şerh koydu.  Eğitim Sen temsilcisi Prof. Adnan Gümüş, karma eğitim karşıtı önerilerin şura gündeminde olmadığını ifade ederek, öneriye itiraz etti. Komisyonda ilköğretimin ilk üç sınıfında, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu olsun” başlığı tartışıldı. Şura, ilköğretimin ilk üç yılında da zorunlu din dersi olması Eğitim Sen’in itirazlarına rağmen oy çokluğu ile kabul etti. Komisyon, karma eğitimin esnetilmesi ve tek cinsiyetli eğitime başlanması” , “ailelerin tercihi doğrultusunda tek cinsiyetli anaokulların açılması” , “ilkokulda ilk üç yılda da zorunlu din dersi olması” önerilerini de kabul etti.

 

KURAN DERS SAATİ ARTIYOR

Öneriler arasında haftada ikişer saat seçilebilen Kuranı Kerim, Hz. Peygamber’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinden birinin haftada 6 saate çıkarılması var. Yıllara yayılan müfredatın bir yıl içinde tamamlanabilmesi hedefleniyor. Ertesi yıllarda da diğer seçmeli din derslerinin tamamlanacağı belirtildi.

DEMOKRASİ KALKIYOR

4. sınıfta 2 saat anlatılan İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersi kalkacak, bu derslerin içerikleri Sosyal Bilgiler dersinde verilecek.  Ayrıca Rehberlik ve Kariyer Planlama dersi haftalık ders çizelgesinden kaldırılacak, rehberlik hizmetleriyle ilgili çalışmalar serbest etkinlikler kapsamında ele alınacak.

 

Eğitim Bir Sen, Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri Komisyonu’nda başkanı ve üyelerin önemli bir bölümü okul öncesinden itibaren karma eğitimin esnetilmesi ve tek cinsiyetli eğitime başlanması, bütün aşamalarda din, ahlak ve dini değerler eğitiminin zorunlu olması gibi iktidarın siyasal-ideolojik duruşuna paralel öneriler getirdi. Eğitim Sen’in laik ve bilimsel eğitim vurgusu, bu önerilerin pedagojik sakıncalarını vurgulamasına rağmen öneriler teker teker kabul edildi.  Eğitim Sen, komisyonda başkan ve salondakilerin sözlü saldırılarına uğradıklarını, bazı önerilerin oylandığını, bazılarının ise oylanmadığını ifade etti.

 

EĞİTİM YAŞI TARTIŞILDI

Öğretmen Niteliğinin Artırılması İhtisas Komisyonu’nda, eğitime başlama yaşı tartışmaya açıldı. 4+4+4 sistemine uygun öğretmenlerin yetiştirilmesi önerildi.  Eğitim Sen öneriye itiraz ederek, 72 ay altındaki çocukların ilkokula alınmasının yanlış olduğunu ve çok sayıda çocuğun olumsuz etkilendiğini söyledi. Yaşanan tartışma üzerine Komisyon Başkanı, komisyonun 4+4+4’ü kaldırmayı öneremeyeceğini söyledi.

 

kaynak: birgun.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim