Öğretmen Diyarı

Yeni seçmeli dersler geliyor

Öğrencilerin farklı kültürleri tanımalarını sağlamak, Türkiye’de yaşayan diller ve lehçeleri gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla verilen ‘Yaşayan Diller ve Lehçeler’ dersi kapsamında Arnavutça ve Boşnakça okutulması için Millî Eğitim Bakanlığı ile Trakya Üniversitesi Arasında işbirliği yapıldı. Buna göre Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Boşnak Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı ve Arnavut Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı öğretim elemanlarınca Boşnakça ve Arnavutça öğretim programları geliştirilecek. Programların Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmasından sonra öğretime yönelik materyal hazırlıkları yapılacak. Dersler 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokullarda seçmeli olarak okutulacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, dersler için Trakya Üniversitesi’nin yanı sıra Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’daki üniversitelerin ilgili bölümlerinden de akademik destek alınacağını söyledi. Gençoğlu, eğitim alanında yürütülen çok çeşitli çalışmalarla birlikte, bu uygulamanın da öğrencilerin sosyal, duyuşsal ve bilişsel gelişimlerine önemli ölçüde katkı sağlayacağını belirtti. 


Seçmeli altı dil daha var

Öğrencilerin farklı kültürleri tanımasını ve Türkiye’de var olan yaşayan diller ve lehçeleri gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla 12 yıllık zorunlu eğitim uygulamasıyla birlikte 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokul 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarda ‘Yaşayan Diller ve Lehçeler’ dersi getirildi. Ders kapsamında Adığece (Kiril alfabesine göre), Adığece (Latin Alfabesine göre), Abazaca, Kurmancca, Zazaca, Lazca ve Gürcüce dersleri okutuluyor. Kaynak: Hürriyet Eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim