Öğretmen Diyarı

Yeni Okul Dönemine Pozitif Başlayın!

Okulda daha önce problem yaşamış olan çocuklar ya da kötü bir yaz geçirmiş olan çocuklar için yeni bir okul yılına taze bir başlangıç yapmak çok önemlidir. Ve tabii ki tüm öğrenciler için yeni döneme okula karşı olumlu bir zihin yapısı ile başlamak çok değerlidir, çünkü öğrenmeyi çok daha fazla mümkün kılar. İşte, öğrencilerinizle birlikte okul dönemine daha pozitif başlamanıza yardımcı olacak üç etkinlik önerisi:

Ben Kimim? Kimlik ve Amaç

Çocuklar artık okula geri dönüyor. Öğrenmeye, kendi güçlü yanlarına, başarılı olmalarına yardımcı olacak kişisel ve diğer kaynaklara yeniden odaklanmaları için en iyi zaman.

Öğrenciler aşağıdaki soruları bireysel olarak cevaplandırabilir, ardından iki kişilik gruplar halinde birbirleriyle paylaşabilir, küçük gruplara ayrılarak cevapları tartışabilir ve daha sonra tüm sınıfla cevaplarının bazılarını paylaşabilirler. (Öğrenciler genelde geniş gruplar halinde paylaşım yaptıklarında kendilerini daha rahat hissetmeye meyilli olurlar.)

Paylaşmanın başka yaratıcı yollarını da kullanabilirsiniz. Mesela her soruya verdikleri cevaplardan ya da en beğendikleri üç cevaptan, röportaj formatında bir gazete haberi yaratmalarını isteyebilirsiniz. Bu aktiviteyi öğrencilerinizin istedikleri bir günlük ya da blog yazısı formatına dönüştürmelerini de düşünebilirsiniz.

  1. Beni en çok ne motive eder?
  2. En iyi yaptığım şeyler neler?
  3. Akranlarım beni nasıl etkiliyor?
  4. Ne zaman ve kiminleyken en iyi oluyorum?
  5. Yardım konusundaki en iyi kaynaklarım kimler?
  6. Başarılı olmama en çok yardım edecek şey hakkında nasıl daha fazla şey yapabilirim?

Yaşayan Bir Anket

Aşağıda maddeler halinde yer alan her cümleyi okuyun. Öğrencilerin -kendi kişisel fikirlerine göre- aşağıdaki cevapların her birini temsil etmek üzere belirlediğiniz sınıfın belli bir bölümüne gitmelerini söyleyin. Sınıftaki 3 farklı yer, aşağıdaki 3 farklı cevabı temsil etsin.

Benim için çoğunlukla doğru.

Benim için kısmen doğru, kısmen değil.

Benim için çoğunlukla doğru değil.

1. Eskiden okulun anlamsız bir yer olduğunu düşünürdüm. Ama şimdi okulun önemli olduğunu ve başarılı olmak için öğrenmem gerektiğini düşünüyorum.

2. Eskiden bazı durumlarda saldırgan olurdum. Ama şimdi daha barışçıl ve sakin biriyim ve şiddeti sadece gerçekten tehlike olduğu durumlarda kullanıyorum.

3. Eskiden denemenin bir işe yaramayacağını düşünürdüm. Ama şimdi ne kadar çok denersem, o kadar fazla başarı elde edeceğimi düşünüyorum.

4. Eskiden okulda diğerleri arasında popüler olmamı sağlayacak şeyleri yapardım. Ama şimdi kendi istediğimi ve doğru olduğunu düşündüğüm şeyleri yapıyorum.

5. Eskiden sınıfa sadece zaman geçirmek için gelen biriydim. Ama artık okula ve öğrenmeye gerçekten dahil olmak isteyen biriyim.

Her bir cümleden (ya da sizin eklemek istediğiniz diğer cümlelerden) sonra sınıfın farklı yerlerindeki öğrencilerden neden öyle düşündüklerini sizinle paylaşmalarını isteyin. Öğrenciler için akranlarının nasıl daha olumlu düşündükleri hakkında yaptıkları açıklamaları duymak çok değerlidir. Ayrıca bir öğretmen için öğrencilerinin görüşleri hakkında fikir edinmek de çok öğreticidir. Öğrencilerin, öğretmenin gitmelerini istediğini “düşündükleri” yere gidebileceklerini de göz ardı etmeyin.

Bu yüzden onlardan fikirlerinin nedenini anlatmalarını istemek, sizin için – ayrıca kendileri için de – onayladıkları fikre gerçekten inanıp inanmadıklarının bir çeşit kontrolüdür. Dilerseniz etkinliği, dürüstçe fikirlerini paylaşmanın zorlukları üzerine yapacağınız bir fikir tartışmasıyla bitirebilirsiniz.

İnançlar ve Zihin Yapısı Hakkında Yazmak

Yukarıdaki aktiviteyi tamamlayıcı olarak ya da kendi başına bağımsız bir aktivite olarak, öğrencilerin günlüklerine aşağıdaki cümle yapılarından en az birini kullanarak cevaplar yazmalarını isteyin.

Eskiden ………… diye düşünürdüm, ama şimdi ……. diye düşünüyorum.

Eskiden ………….. yapardım, ama şimdi ………… yapıyorum. .

Eskiden ……….. dim/dım, ama şimdi ….. yim/yım.

Yılın ortasında ya da her sınav dönemi sonrasında bu aktiviteleri tekrar etmenin, fikirlerin nasıl değiştiğini görmek gibi (olumlu ya da olumsuz yönde) ekstra bir faydası vardır.

 

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/helping-students-start-year-positive-mindset-maurice-elias

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim