Öğretmen Diyarı

Yeni Öğretmenlik Bölümü mü Açılıyor?

Mardin Artuklu Üniversitesi bu yıl ilk Kürt dili ve edebiyatı mezunlarını verdi. Ve gözler Kürtçe öğretmenliği kontenjanı açıp açmayacağı belli olmayan Milli Eğitim Bakanlığı'na çevrildi. 

 

2009 senesinde Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt dili ve edebiyat bölümü ilk defa kontenjan açarak öğretmen aldı. Bu yıl ise 400 dolaylarında öğrenci bu bölümden mezun oldu yani Kürt dili ve edebiyatı bölümü bu yıl ilk mezunlarını verdi. Ardından akıllara yeni bir soru takıldı; Milli Eitim Bakanlığı Kürtçe öğretmenlerine kontenjan açacak mı?

 

Şuan isteğe bağlı olarak özel okullarda kürtçe dersi veriliyor ya da kürtçe dersi yabancı dil seçeneği olarak olarak öğrencilere seçmeli ders olarak sunuluyor. Fakat henüz devlet okullarında kürtçe eğitimi verilmiyor. Lakin ilk Kürt dili ve edebiyatı mezunları da verilmişken Milli Eğitim Bakanlığı müfredata bu dersi zorunlu olarak koyar mı yoksa seçmeli ders olarak öğretncilere seçenek olarak mı sunar bilinmez. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bir açıklanma bekleniyor.

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim