Öğretmen Diyarı

Yeni öğretim yılı başlarken

Nuran ÇAKMAKÇI
Okullar açılıyor. Bazı evlerde heyecan, bazı evlerde kaygı var. Yeni öğretim yılı aslında son birkaç aydır seçimlerin gölgesinde bazı kararların tam alınmaması nedeniyle de bazı çocuklarda kaygılar yaşanabilir.

Çocuğunuz eğer bazı kaygılar yaşıyor ve size okulla ilgili çok soru soruyorsa aman dikkat! Onun her sorusuna yanıtlayın, öncelikle onda güven oluşturun. Okula gitme konusunda bir direnç gösteriyorsa ona destek olun, gerekirse profesyonel destek alın. Okuldan olumlu söz edin, birlikte kitap defterlerini düzenleyin, çantasını hazırlayın. Mümkünse okula arkadaşlarıyla birlikte gitmesini sağlayın.

Özellikle sınavlara hazırlananları zor bir yıl bekliyor. Bu süreçlerden geçmiş biri olarak ailelere önerim: Bu sınav, çocuğunuzun tek şansı değil. Sadece başarıya götürecek yollardan biri. Zorlamayın, yıpratmayın, ilişkinizi test-sınav üzerine kurmayın.

Aslında özellikle TEOG’a girecekler için bu dönem riskli. Ergen depresyonuna bir de sınav kaygısını eklemeyin. Bu süreçte onların uyku, beslenme düzenlerine dikkat edin ve ne olur bir sanat, spor, müzikle uğraşması için teşvik edin. 
Sınavları, ödevleri hayat memat meselesi yapmaktan vazgeçin. Unutmayın, okulla ilgili sorumluluklar onun, sizin değil.

Ne aşırı güvenin, ne de aşırı eleştirin. Canlıları, bitkileri, hayvanları sevmeyi öğretin. Duyarlı, empatik çocuklar yetiştirin. Kaç soruyu hangi hızda yaptığı hayatta o kadar da önemli değil.

Konuştuğum her eğitimci hangi yaşta olursa olsun çocuğa sorumluluk vermesinin altını çiziyor. Toplu taşıma araçlarına binmeyi, alışveriş yapmayı, zamanı, parayı, imkanları doğru kullanmayı öğretin.

Ve ne olur çocuğunuzu başkasıyla asla kıyaslamayın. Kendi başarı çizelgesinde yükselip, yükselmediğini takip edin.

Ve lütfen robot değil de duyguları olan, koşan, hareket eden, arkadaşlarıyla iletişim kuran, ötekini de düşünebilen, sorgulayan, duyarlı olan çocuklar yetiştirin. 

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim