Öğretmen Diyarı

Yeni öğrenilen kelimenin pekişmesi için cümle içinde kullanmak

Kabul edelim, bunu hepimiz yapıyoruz. Yeni öğrendiğimiz bir kelimeyi, yeri gelse de hemen kullansam diye bekliyoruz.
Sorun şu ki yeni öğrendiğimiz kelimeleri yanlış kullanmayalım. Hatta ve hatta bir ileri götürüp bunlara yeni öğrenilen deyimler ve atasözlerinin yanlış kullanımını eklemeyelim.

Herşey okuldaki Türkçe dersleriyle başladı...

Bu alışkanlığımızın kökeni galiba ilkokuldaki eğitim sistemimize kadar dayanıyor. Öğretmen bir konu okutur, konu içinde geçen anlamlarını bilmediğimiz kelimelerin altı çizilir, sözlükten anlamı öğrenilir. Evet, evet yaklaştık! Sonrasında yeni öğrenilen bu kelime cümle içinde kullanılırdı. Şöyle bir anı tazeleyelim. Konu içinde geçen anlamını bilmediğimiz kelime "şifonyer" olsun. Riske atmamak için bu kelimeyle ilgili kurulabilecek en garanti cümle şu olurdu herhalde: "Biz Ali ile şifonyer aldık." Bunun gibi daha ne örnekler. Dersin sonunda ise şifonyerin ne olduğuyla ilgili bilgi sahibi olanların sayısı o kadarda fazla olmazdı.

Yeni öğrenilen kelimenin pekişmesi için cümle içinde kullanmak-1
Bu çocukluk alışkanlığımızı büyüyünce hemen bırakmak öyle kolay değil tabi. Bu alışkanlık evrilir. Bu sefer okuduğumuz köşe yazarının kullandığı bir kelime ya da bir siyasinin mitinginde yer verdiği eski ama hoşa giden bir kelime seçilir. Haydi bu konuya bir örnekte bizden gelsin. Kelimemiz: "motomot" Yeni öğrendik ve pekişmesi için cümle içinde kullanmalıyız.

Doğru kullanım örneği: "Motomot çeviriler her zaman doğru sonuçlar vermez."
Yanlış kullanım örneği: "Bu motomot hayat beni çok sıkıyor."

Yazar ikinci örnekte galiba motomot kelimesini, monoton kelimesiyle karıştırıyor. Pekiştirmesi için yeni cümle içi alıştırmalarına ihtiyacı var.

 

Kaynak: ofpof.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol