Öğretmen Diyarı

Yeni Müfredat, yeni eğitim öğretim dönemine yetişemeyebilir

Müfredat neden açıklanmıyor?
Referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’ye yeniden dönmesi ve 21 Mayıs tarihinde düzenlenecek AKP Kongresi müfredat programının bir süre daha askıda bekletilmesine yol açtı. AKP Kongresi sonrası Bakanların değişeceği beklentisi müfredatın ertelenmesinin gerekçesi olduğu savunuluyor. İddiaya göre AKP Kongresi öncesi Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz eleştirilere muhatap kalmamak için sorumluluk almaktan kaçındı. 

Yılmaz en son 5 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki yıldan itibaren 1,5 ve 9. sınıflar yeni müfredatla eğitime başlayacaklar. Daha sonra 2, 6 ve 10. sınıflar da takip eden yılda yeni müfredatla eğitime kavuşacaklar. Müfredatı yenileyip çağa uygun hale getirdik. 200 binin üzerinde görüş geldi” demişti.

Ders kitapları hangi ara yazılacak?
Referandum geride kaldı. Bakan “önümüzdeki yıldan itibaren 1,5 ve 9. sınıflarda yeni öğretim programı uygulanacak” dedi. Ancak öğretim programının uygulanması için önce kitapların yazılması ardından basım sürecinin ağustos ayına yetiştirilmesi gerekiyor. AKP Kongresi sonrasına bırakılan müfredat değişikliğinin açıklanması, araya girecek yaz tatiliyle birlikte yeni döneme yetişmeme ihtimalini ortaya çıkardı. Bu durumda öğrenciler yeni eğitim dönemine kitapsız başlayabilir. 

Geçen eğitim öğretim yılının başında da ders kitaplarında FETÖ ile ilgili görsel ve içerik bulunduğu gerekçesiyle kitaplar dağıtılmamış, ayıklanıp yeni basılan kitapların öğrencilere dağıtılması aralık ayını bulmuştu.

***
Atatürk, evrim ve filozoflarda geri adım yok

Müfredata yönelik eleştirilere karşın evrim teorisi konusunun geri getirilmediği, en çok öneri ve şikâyetin yapıldığı ve ortaokulda okutulan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi ile ilkokulda Atatürk’e ilişkin bölümlerin daraltıldığı Sosyal Bilgiler derslerinde itirazlara karşın bir geri dönüş olmadığı öğrenildi.

Marx , Sartre, Freud yok
Karl Marx, Jean Paul Sartre ve Albert Camus gibi çok sayıda dünyayı derinden sarsan filozoflar yeni müfredatta yer almadı. Felsefe dersi müfredat taslağında anarşist, sosyalist ya da sosyal demokrat filozoflara atıfta dahi bulunulmadı. Çağdaş felsefenin Foucault, Feuerbach, Adorno gibi önemli isimlerine yer verilmedi.
SERBAY MANSUROĞLU serbaymansur@birgun.net @serbaymansur


Kaynak: Birgün.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim