Öğretmen Diyarı

Yeni hükümetle birlikte eğitim sisteminde neler değişecek?

 1 Kasım seçimlerinin ardından, gözler iktidar partisinin seçim vaatlerine çevrildi. Yeniliklerin yapılacağı söylenen alanlardan biri de eğitim. Bu alanda Ak Parti’nin önümüzdeki dönemde yapmayı planladığı yeniliklerden bazıları şöyle:
-‘Eğitimde Kalite Seferberliği’ başlatılacak. ‘Eğitim Kalite Endeksi’ hazırlanacak. Bu endeks aracılığıyla sınıf, okul türü, ilçe, il ve bölgeler düzeyinde Türkiye’nin eğitim kalitesi haritası çıkarılacak.
- Öğretmen genel ve alan yeterliliklerini belirleyerek bu yeterliliklerle ilişkilendirilmiş Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi hazırlanıp yürürlüğe konulacak.
- Öğretmenlerin bilgi ve becerilerini güncelleyebilmeleri amacıyla ‘Öğretmen Akademisi’ kurulacak.
- Eğitim fakülteleri, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya göre bölüm, anabilim dalı ile öğretmenlik genel ve alan yeterliliklerine göre yeniden yapılandırılacak.
- Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunları için diğer fakültelerde çift anadal veya yandal yapma imkânı sağlanacak.
- Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı olacak.
TAM GÜN EĞİTİM MODELİ
- İlk ve ortaöğretimde okul bazlı bütçe yönetimine geçilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek.
- Okullar akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif performansa göre değerlendirilecek, sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak.
- İkili öğretime son verme hedefi ile tüm okullarda tam gün eğitim-öğretime geçilmesi için yeter sayıda derslik yapılacak.
- Ortaokul 8’inci sınıfta uygulanan merkezi ortak sınavlar geliştirilerek, eğitim sisteminde performansın izlenmesi ve değerlendirilmesinde kullanılacak.
- Her türdeki liselerde 9’uncu ve 10’uncu sınıflara temel yetkinliklerin kazandırılmasına yönelik ortak programlar düzenlenecek. 11’inci ve 12’nci sınıflara, öğrencinin devam etmek istediği yükseköğretim programına geçiş için hazırlık yapması sağlanacak.
- "En iyi okul eve en yakın okuldur” ilkesini hayata geçirmek için çalışılacak.
- Özel yetenekli öğrencilerin gelişimlerinin desteklenmesi için, özel programlar ve yeni uygulamalar geliştirilecek. Özel teşebbüsün de alternatif okul ve öğretim modelleri uygulaması teşvik edilecek.
GENÇLERE 50 BİN TL DESTEK
-Yükseköğretim reformu hayata geçirilecek. Üniversite özerkliğini içeren ‘Yükseköğretim Çerçeve Yasası’ hazırlanacak.
- Üniversiteye giriş sistemi gözden geçirilerek, öğrencilerin gerçek performansını dikkate alan ve sınav stresini en aza indirecek bir yaklaşımla tekrar formüle edilecek.
- Yükseköğretime geçişteki sınavlar yılda birden çok yapılacak.
- Özel üniversitelerin kurulmasına ve yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının Türkiye’de, Türkiye’deki üniversitelerin de yurtdışında faaliyet göstermelerine imkân tanınacak.
- Üniversite öğrencilerinin yanında mezunlara da yandal ve çift anadal imkanı sağlanacak.
-Mesleki eğitimde özel sektörün rolü güçlendirilecek, odalar ve borsalara daha fazla sorumluluk verilecek.
-Seçilme yaşı 18’e inecek. Gençlere sınırsız internet imkânı sunulacak.
-Kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin liraya kadar destek yapılacak.
Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol