Öğretmen Diyarı

Yeni eğitim öğretim yılı yeni sorunlarla başlıyor
2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı için okullar açılmaya hazırlanırken, en önemli sorunlardan biri ise güvenlik endişesi. Konuyla ilgili SÖZCÜ'ye konuşan Bahçeşehir Eğitim Kurumları Güvenlik Uzmanı CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı-CEO Osman Öztürk “Yeni öğretim yılı yeni ve yaşamsal sorunlar ile birlikte geliyor. Bunun birincil kaynağı ise yaz aylarında gerçekleşen terör eylemleri ve darbe girişimi” dedi.
Bizlerle birlikte tanıklık eden çocuklarımızı, şiddet eylemlerinin görüntülerinden ne kadar korumaya çalışmış olsak da hayatın akışı buna engel. Bu nedenle şu andan itibaren yapılması gereken ilk şey yaşanan şiddetin çocuklar, öğretmenler ve okul çalışanları üzerinde yaratmış olduğu duygusal etkinin incelenmesi ve gerekli psikolojik desteğin verilmesi olmalı. İkinci olarak ise çocuklarımızın kendisini güvende hissetmesi sağlanmalı. Okul güvenliği işte bu noktada daha fazla önem taşıyor. Peki okullarımız güvenli bir okul yaşamı için yeni eğitim-öğretim dönemine nasıl hazırlanmalı ve neler yapmalı?
1. Okullarda, güvenli okul standartlarına göre risk analizleri yapılarak “Okul risk haritaları” çıkarılmalı.
2. Okullarda yasal yetkileri olan sertifikalı güvenlik görevlendirilmeli.
3. Öğrencilerin silah ve bıçak ile okula gelmeleri önlenmeli.
4. Okul servisleri denetlenmeli.Okul servislerinde sürücü ve rehberlerin olumsuz davranışlarından kaynaklanan sorunlar eğitim ve denetimlerle giderilmeli.
5. Öğretmenler şiddet ve
özellikle akran zorbalığına karşı bilinçlendirilmeli.
6. Okulların çevresel koşulları güvenliği etkiliyor. 2015 yılında İstanbul'da 11 ayrı okul çeşidinde yaptığımız Okul Güvenliği Araştırması sonuçlarına göre; okulların bulunduğu bölgelerin sosyo-kültürel ve ekonomik yapıları okul iklimini olumsuz yönde etkiliyor.


Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim