Öğretmen Diyarı

YENİ BİR ÖĞRETİM YÖNTEMİ:  ANLAT BANA

Öğretmenler ders işlerken farklı yöntemler uygular. Bu yöntemler genellikle bir zaman sonra sıradanlaşır ve aynılaşır. Birçok öğretmen anlatım, soru cevap, konuşturma-kendi fikrini söyleme yöntemlerini sıklıkla uygularken yerine göre drama, gösteri, gözlem, deney, beyin fırtınası yöntemlerini de uygular. Ancak sınıf ortamı, sınıf mevcudu, öğretmenin yeterlilikleri işin içine girince öğretmenlerin; daha kolay, malzeme istemeyen, kalabalık sınıflarda uygulanabilen, uygulandığında sınıf yönetimi sorunu çıkartmayacak yöntemleri uyguladıklarını görüyoruz. Hatta yeni bir öğretim yöntemi gördüklerinde hemen (haklı olarak): “Gelsinler 50 kişilik sınıflarda uygulasınlar da görelim.” derler.

Yeni bulunan yerli ve ithal yöntemlerin çoğu pek bilinmediğinden veya sınıf mevcutlarından dolayı hiç uygulanamaz durumdadır. Mesela çok güzel bir yöntem olan küme çalışmaları veya istasyon tekniği sınıf ortamından dolayı pek uygulanamaz.

Özellikle ortaokul öğretmenlerinin sınıf disiplini bozulmasın diye sıklıkla tahtaya yazılar yazıp öğrencilerin yazılanları deftere geçirmesini sağladıklarını ve bu nedenle hiçbir yöntemi uygulamadıklarını rahatlıkla görmekteyiz.

Öyleyse biz öğretmenlere her sınıf ortamına uyacak, ek malzeme istemeyecek, pratik, sınıf disiplinini bozmayan ve hatta mümkünse başarı da sağlayacak yöntemler gereklidir.

Öğretmenliğimin 18. Yılında yeni bir yöntem buldum. ANLAT BANA. Bunu daha önce hiçbir yerde görmedim. Son 3 haftadır uygulamaktayım ve verim elde ediyorum. Bu nedenle okuyucularla paylaşmak istedim.

Uyguladığımız yöntem az yukarıda saydığımız özellikleri de taşıdığından çok pratik de buluyorum. Açıkçası “Bunu neden daha önce düşünmedim?” diye de hayıflanıyorum.

Bu yöntem, temel bir bilgimiz olan: “Öğrenciler nasıl öğrenirse iyi öğrenir veya öğrendikleri kalıcı olur?” sorusunun klasik cevabında yer alan duyarak, görerek ve sesli tekrar ederek (kendisine veya başkasına) % 80 ini hatırlarız, seçeneği üzerine bina edilmiştir. Buna göre bu yöntem başkasına anlatma üzerine kuruludur.

Anlat Bana yöntemini örnek bir ders ve konu üzerinden açıklayalım.

Ders,  Matematik,

Konu, çıkarma

Kazanım, çıkarmada eksilen sayıyı bulmak için çıkanı ve kalanı toplaması gerektiğini bilir, olsun.

Öğretmen sınıfında bu kazanım için çeşitli hazırlıklar yapar, uygular. Anlat Bana aşamasına geçene kadarki kısım öğretmenin farklı etkinlikleri ile işlenir. Bu işlemenin son aşamasında öğretmen tahtada örnek işlem üzerinden öğrencilere konuyu anlatır. Öğrenciler dikkatlice izler. Öğrencilere döner: “Bir daha anlatmamı ister misiniz?” der. Alınan cevaba göre anlatır veya anlatmaz. Herkesin anladığını beyan ettiğinde tahtaya örnek bir işlem yazar. Cevabını yazmaz. Sonra öğrenciler olduğu hali ile defterlerine geçirir. Daha sonra öğretmen öğrencilere dönüp:

 

  • Şimdi aynı sırada oturan 2 kişi (Tekli oturuyorlarsa eşleştirilebilir.)sırası ile arkadaşına bu sorunun nasıl çözüleceğini anlatsın. Önce biriniz diğerine sonra diğeri önce anlatana anlatsın. Anlatmadan önce dinleyen, arkadaşına “Anlat bana.”der.

 

Bunun üzerine öğrenciler tahminen 2 dakika içinde öğrendiğini başkasına anlatarak bir farklı bir deneyim yapmış olur. Pasif durumdan aktif duruma geçmer.

Bundan sonra herkes kendisi soruyu çözer. Öğretmen tek tek öğrencilerin cevaplarını kontrol eder.

Bu yöntemi 3 haftadır sadece Matematik’te denedim ve ilginç bir başarı elde ettim. Örnekteki uygulama sonunda 49 öğrencili sınıfta 3 kişi yanlış cevap vermişti. Birisi tahtadaki sayıyı yanlış yazmış, ikisi de toplamada rakam hatası yapmıştı.

Kuşkusuz bir öğrenci yanındaki arkadaşının anlatması ile öğrenmez ancak kendi anlattığını da kolay kolay unutmaz ve öğrendiğinin farkına varır.

Bunu artık Fen Bilimleri ve Hayat Bilgisinde de uygulayacağım. Nasıl bir sonuç alacağımı, dönütlerini şimdiden merak etmeye başladım bile.

 

Uzman Öğretmen Mustafa YAZKAN/Çekmeköy/İstanbul

kaynak: ogretmenplatformu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol