Öğretmen Diyarı

Yeni Atanan Öğretmen Gözyaşlarını Tutamadı

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Yozgat’ta önce Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Daha sonra program İl Kütür ve Turizm Müdürlüğü salonunda devam etti. Programa Vali Yardımcısı Kemal Şahin, Belediye Başkanı Yusuf Başer, İl Jandarma Komutanı Albay Recep Yalçınkaya, daire müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Müzik öğretmenlerinin mini bir müzik dinletisi sunmasından sonra İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Öğretmenliğin, büyük fedakarlık isteyen ve ağır sorumluluk gerektiren kutsal bir görev olduğunu belirten Kuş, “Öğretmenlerin asli görevi öğrencilerin kalbine hükmetmek ve taht kurmaktır. Bilgiyi bir şekilde verebiliriz. Dünyanın en uzun nehrinin neresi olduğunu öğrencilere biz de öğretebiliriz yada başka bir şekilde de öğrenebilirler. Ama asıl olan tertemiz bir şekilde bize emanet edilen masum ve günahsız yavrularımızı, aldığımız masumiyetle tekrar bu vatana bu memlekete faydalı birer nesil olarak armağan edebilmektir. Öğretmen öğrencisinin ayakkabısının içindeki yırtık çorabı görebilen, öğretmen parçalanmış kırılmış kalbi hissedebilen, yarasını, sevincini beraber paylaşabilendir” dedi.

"Dünkü nesil biz öğretmenlerin eseriydi. Bugünkü nesil de bizim eserimiz, yarınki nesilde günahıyla sevabıyla, artısıyla eksisiyle bizim eserimiz" diyen Kuş, “Yetiştirdiğimiz güzel insanlarla gurur duyarken, balici diye ifade ettiğimiz, köprü altı çocukları diye ifade ettiğimiz o yavrucaklar da bizim eserimiz diye düşünüyorum. Biz bir yerde hata yaptık. Bu hatayı tez elden düzeltip bu yavrularımızı da topluma kazandırmalıyız. Bütün öğretmenlerimizin öğretmenleri gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Mesleğe yeni giren öğretmenler adına bir konuşma yapan Gülnur Sarı ise duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. Sarı, “İnternete girdiğinizde 24 Kasım ile alakalı birçok konuşma metni vardır. Ben onlardan bir tane alıp burada tekdüze okumadım. Kendim hazırladım, kendi duygularımı ifade ettim. Dolayısıyla kendi içimden gelen şeyler olduğu için o kadar duygulandım. Ağlayacağımı hiç tahmin etmemiştim. Kendime hakim olurum, demiştim ancak böyle oldu” dedi.

Yemin ederken de çok duygulandığını ifade eden Sarı, ”Öğretmen olmak benim tek hayalimdi, onun için çok mutluyum, gurur duyuyorum. Sanılanın aksine bu çok kolay bir meslek değil, iki ay tatil olması, hafta sonu tatilinin olması herkesin 'en rahat meslek' diye adlandırmasına neden oluyor ama asla öyle değil. Kimse öğretmenliği basitmiş gibi değerlendirmeye kalkmasın. Ben İngilizce öğretmenimi örnek almıştım. Tek örneğimdi, çok şükür onun gibi İngilizce öğretmeni oldum. Gayet mutluyum. Bu mesleğin onuruna yakışır bir şekilde davranmaya gayret edeceğim” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol